| BivolSergiu a întrebat:

Am 1, 46 și am 14 ani. Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ArmyCaptain28 a răspuns:

Ai 14 ani, te afli inca in perioada de crestere. Nu ar trebui sa-ti faci probleme in privinta inaltimii, mai ales daca esti baiat. Iti pot oferi insa cateva sfaturi ce te vor putea ajuta in urmatorii ani care vor urma pentru a avea parte de o crestere armonioasa:
- consuma mai mult calciu (lactate, branzeturi, peste).
- stai mai mult pe afara la soare (vei avea parte de o doza mai mare de vitamina D).
- evita pe cat posibil dulciurile, sucurile, in special alimentele bogate in zahar, mai ales in perioada de seara.
- dormi cel putin 8 ore pe noapte.
- apuca-te de inot (este singurul sport pe care eu il consider eficient in cresterea in inaltime, baschetul si voleiul sunt doar mituri).

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Sport. Daca dorești să te mai înalți, fă baschet, înot sau volei. Sportul te dezvolta foarte bine și te menține sănătos.