| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am 12 ani. De cateva zile ma simt rau. Cred ca este o chestie psihica deoarece am avut niste probleme grave la scoala, iar dupa ziua in care am avut problemele alea m-a luat răul. Simptomele mele sunt: dureri de cap care sunt pe partea stângă a capului, senzatie de presiune pe ochi, pleoape si frunte, oboseala, frisoane (dupa ce ma invelesc si stau 3 minute in plapumă ma iau caldurile iar daca ma dezvelesc ma ia frigul deodata la loc), mi se face pielea de gaina de la frisoane si doar daca ma imbrac si ma invelesc trece, durere de picioare (dureri care nu sunt nicaieri gen de crestere), senzatie de parca ochii mei stau sa imi cadă in gură (in special seara simt asta), ma dor ochii cand îi misc in dreapta, in stanga, sus sau jos (ma doare in zona sprancenelor si a pleoapelor), ma doare osul ochiilor, acela de la sprancene, atunci cand il ating (ma gandeam sa nu fie vreo sinuzita), nu dorm bine cateodata noaptea, ma trezesc ca imi e cald si ca fac pe mine si daca ma dezvelesc sa ma duc la baie ma ia cu ameteala cand ma ridic din pat si ma ia si frigul, azi dimineata m-am trezit ca ma doare gatul cand inghit dar nu aveam deloc tuse, dupa ce am baut un ceai cald mi-a venit rau de la caldură, si dupa ce am deschis geamul m-am simtit mai bine.
Nu stiu ce poate sa fie. Tata tot da inainte ca e ceva psihic din cauza ca nu imi place la scoala (am postat alte intrebari in care povestesc ce mi se intampla la scoala cu bulling-ul). De joi seara m-a luat raul, iar ieri seara, sambata, imi era asa de rau incat voiam la spital dar tata a zis sa las prostiile si sa iau un Nurofen. Cert e că, un urmă cu 1 ora si ceva, rasesem cu sora mea la un videoclip si nu ma simteam deloc rau. De asta cred ca e ceva psihic. De fiecare data cand ma gandesc la scoala, ma ia durerea de cap. Tata zice ca e din capul meu deoarece acum 2 luni ma durea burta in continuu, si am tinut-o asa o lună. Aveam si stări de greata, aveam scaun moale si apos, dupa ce mancam ceva prajit ma durea in stanga jos burta, in zona ovarelor. Chiar nu stiu ce poate sa fie. Sora mea mi-a zis ca poate sa fie si pentru ca o sa-mi vină. Sunt sigura ca in vacanta de vara nu o sa mai am nimic, deci o fi ceva psihic. Dar pana atunci, ca sa fac ca sa nu imi mai fie rau? Si daca chiar e ceva, si nu e de la psihic? Din moment ce toata lumea imi tuseste si stranuta in fata, s-ar putea sa fi luat ceva? Că pana acum nu am avut nimic de genul ăsta, chiar daca trebuia sa ma duc la scoala.
Astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| 0oanonimo0 a răspuns:

Am uitat sa specific ca atunci analizele mi-au iesit ca am bila marită.