| dinoebot a întrebat:

Am 12 jumate si am 67 kg.
Sunt baiat si am inaltimea de 1.63 metri.
Ce pot face sa slabesc?
Nu stiu cum am ajuns la greutatea asta ca atunci cand eram mic eram foarte slab

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kevinn2000 a răspuns:

În primul rând, și cel mai important, trebuie să mănânci mai puțin. Trebuie să fii în deficit caloric, iar asta înseamnă că vei avea nevoie de 2 cântare. Unul pentru alimente, iar unul pentru tine.
Să începem cu alimentele; trebuie să cântărești ceea ce mănânci, să zicem 200 g de orez fiert. Cauți pe google " câte calorii conține 200 g de orez fiert ", sau te poți uita pe ambalajul unor produse ( să zicem batoane de ciocolată etc ).
Îți recomand totuși să mănânci mai sănătos.
Așa, deci trebuie să decizi ce număr de calorii vrei să testezi timp de o săptămână. Să zicem că alegi 1.300 de calorii pe zi, timp de o săptămână.
Așa, acum va trebui să te cântărești în fiecare dimineață, după ce ieși de la toaletă, scrii pe o foaie ce greutate ai, în fiecare zi, iar dacă la sfârșitul săptămânii nu ai slăbit deloc, înseamnă că acel număr de calorii îți menține greutatea pe care o ai ( nici nu te îngrași, nici nu slăbești ), iar dacă ai slăbit să zicem 500 de grame sau 1 kg într-o săptămână, eu zic că e foarte ok. ( Dacă nu slăbești cu acel număr de calorii, va trebui să mai scazi 200-300 de calorii pe zi ).
Acum, dacă vrei să slăbești mai rapid, îți recomand să îți faci abonament la o sală de fitness, dacă îți permiți să plătești și un antrenor să te îndrume.
( E important să lucrezi cu greutăți mici, tu având 12 ani... )
Și recomand să faci bandă, neapărat. Și bicicletă.
Programul ți-l va face antrenorul tău.
Dar dacă totuși nu vrei să mergi la sală, ai putea să alergi măcar de 2-3 ori pe săptămână câte o jumătate de oră în ziua respectivă, sau chiar o ora dacă poți.
( La început iei pauze, evident, nu trebuie să alergi până când abia mai poți respira, este periculos. )
Dacă ai bicicletă, te poți plimba și cu ea, chiar mai mult de o oră dacă vrei, că nu e foarte obositor ca și alergatul. Poți alerga o zi și 3 zile ieși cu bicicleta ( pe săptămână ) sau 2 zile alergi și 2 zile cu bicicleta...
Sper că ți-au fost de folos informațiile, și sper să slăbești cât îți propuihappy
NICIODATĂ SĂ NU FACI FOAMEA CREZÂND CĂ VEI SLĂBI, e total fals.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Esti in creștere, vei slăbi pe parcurs. Deocamdată, organismul tau are nevoie de mâncare si rezerve de grăsime pentru a se dezvolta!

| bmerry a răspuns:

Apuca-te de sport și adopta o alimentație sănătoasă, bogata in vitamine și proteine. Nu e cazul sa te abții de la mâncare, trebuie doar sa începi sport (poate sala), iar acele kilograme de grăsime se vor transforma in masa musculară.

| Cosmin86 a răspuns (pentru bmerry):

Grasimea NU se transforma in masa musculara, un tip de celula nu se poate transforma in alt tip de celula, e anatomie de baza.

| bmerry a răspuns (pentru Cosmin86):

Multumesc pentru lămurire!?

| sunmetal11 a răspuns:

Http://www.vindecator.com/cum-combinam-corect-alimentele-la-o-masa/ aici gasesti un tabel cu combinatiile corecte de alimente, sanatate