| Turbo223 a întrebat:

Buna TPU.Am 13 ani (nu cred ca era necesar sa spun) si cred ca am cearcane...adica nu stiu ce sa zic,mama imi spune ca sunt ok, dar eu ma vad cu cearcane uneori parca se vad mai tare uneori mai putin...bine,eu vreau sa stiu de ce.E normal la varsta mea? Sau toata lumea are sub ochi (verde mov.) eu sunt sigura ca sunt cearcane! Cum scap de ele (fara creme sau ceva)? sad mentionez ca dorm suficient!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Crezi sau ai? Poate nu te odihnesti sau stai prea mult in fata unui monitor, televizor sau pur si simplu e genetic.Sa scapi de ele doar cu odihna multa sau corector sa nu se vada

| Caro34 a răspuns:

Subscriu colegilor mei cu specificatia ca, pe langa ce ti-au scris ei, trebuie sa faci si o analiza a scaunului (coproparazitologic) astfel: 5 zile la rand duci din primul scaun de dimineata o proba luata din mai multe locuri. Trebuie verificat si faptul ca nu sunt viermi, oua de viermi sau urme cum ca ei ar fi fost acolo, apoi ne scrii si noua despre rezultat! Atentie! Nu 3 zile ci 5 zile! Sunt curioasa de rezultat! Te rog, citeste tot ceea ce ti-au scris si colegii mei; raspunsurile sunt demne de luat in seama. Numai bine!

| Seewk_Skrool_1985 a răspuns:

Pentru a scapa de cearcane trebuie sa te hidratezi, cam 10 pahare de apa pe zi.
Poti sa pui si o felie de cartof pe 1 ochi si o felie pe celalalt ochi, sau castraveti. Sper ca te-am ajutat.

| Yleana a răspuns:

Ar fi necesar sa mergi la doctorul tau de familie si sa-i spui programul tau de somn, alimentatia si alte activitati extra.
Cauza cearcanelor este lipsa de somn. Tu ai precizat ca dormi suficient, insa daca dormi de la 3 dimineata pana la 1 dupa-amiaza, nu inseamna ca dormi bine.
La varsta ta, sunt necesare 8-9 ore de somn, incepand cu ora 10 seara. Nu e bine sa te trezesti mai tarziu de 8.