| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si imi vine ciclul cam pe la 25 de zile de obicei dar luna asta mi-a venit la 17 zile. Sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai scurt ciclu menstrual care este considerat ca fiind normal d.p.d.v. medical adica ciclu ovulatoriu, are durata MINIMA de 21 de zile. In cazul tau activitatea hormomala este grav/sever afectata si perturbata, cel mai probabil pe fondul unor afectiuni ale uneia sau a mai multe glande endocrine. In astfel de cazuri este necesar sa fie efectuate toate investigatiile si analizele endocrine si pe urma cu rezultatul analizelor sa te prezinti la consultatia ginecologica absolut necesara in astfel de situatii. Multa sanatate!

| Lioana a răspuns:

La 17 zile e prea repede. Atentie zilele se calculeaza intre prima zi a primului ciclu si prima zi a celui de-al doilea, nu intre ultima zi a primului ciclu si prima zi a celui de-al doilea. Adica nu calculezi doar zilele fara ciclu cat si cele in care ai avut ciclu.
Daca ai calculat asa, atunci 17 zile e prea repede. Daca se intampla in mod repetat sa ai ciclu la sub 21 zile distanta sa mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, esti mică e normal sa vină așa, cand eram de varsta ta imi venea la 1 luna, 1 luna jumate sau chiar 2, e specific varstei. Sau daca vrei sa nu fi îngrijorată, vorbeste cu mama ta si faceți o vizită ginecologului. Baftă!