| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani.
Acum o saptamana mi-am scos aparatul dentar fix pe care l-am purtat aproape 2 ani. Problema este ca acum, ortodontul meu nu m-a intrebat ce fel de contentie vreau, si mi-a dat una care are sarma in fata si care este foarte mult pe cerul gurii. Se vede oribil, si nici nu pot sa vorbesc cu ea, pentru ca zici ca sunt handicapata. In conditia in care eu trebuie sa o tin pana la 17 ani, adica 3 ani, ea mi-a dat o contentie atat de urata si deranjanta si insestetica. De abia scapasem si eu de aparat si ma bucuram ca o sa am un zambet frumos, si acum am aparatul asta in gura care se vede oribil, si nici nu merita sa il mai port, mai bine am dintii strambi decat sa ma chinui cu el 3 ani de zile. Problema care ma deranjeaza cel mai tare e ca intre cerul gurii si placuta aia de la contentie ramane tot timpul saliva, si nu am ce sa fac ca sa o scot, si se simte foarte nasol sa am saliva aia acolo.
Tata mi-a zis ca mi-a dat contentie de asta intentionat ca sa platim mai mult (pentru ca e mai scumpa decat gutiera obisnuita), si ca sa mai dam bani cand o strange lunar.
La gutiera trebuie sa mergi o data la 6 luni sa se uite la ea, si la asta mergi lunar, logic ca profită, ca sa ia mai multi bani. Tata a mai zis ca o sa mi-o schimbe, adica o sa-mi faca gutiera normala care nu are nici un fier, e doar plastic care se muleaza pe dinti perfect, si nu sta pe cerul gurii.
Mi se pare oribil ce se intampla, si eu si tata am hotarat sa schimbam doctorul si sa facem gutiera. Voi ce ma sfatuiti sa fac?
Nu pot sa o suport, e oribil. Mai ales ca se si vede. Si mai e ceva: eu zisesem de la inceput ca vreau gutiera, si cica la ortodont acum cand mi-a dat uratenia asta: gutiera nu prea e eficienta. Atunci de ce s-a mai creat?
Va rog, ce sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Sigur că poți schimba ortodontul, sau măcar îi poți explica problema, poate va înțelege. Trebuie, totuși, sa tii cont și de faptul că e un doctor și urmărește în primul rând sănătatea ta (a dinților tai) și de-abia apoi aspectul estetic, care e și el în limita tehnicii de care dispune. Eu am purtat aparat dentar 2 ani și jumătate, mi-a plăcut foarte mult cum arăta, am mai amânat sa îl de-a jos pentru că chiar îmi plăcea și l-aș mai fi purtat bucuroasa laughing am gutiera acum, care e pe cerul gurii (deci înțeleg o parte din sentiment) și retainer cu care n-am treabă. Dar eu port gutiera doar noaptea și colegele de camera se amuza maxim pe seama mea când vorbesc cu ea in gura. O colega voia să-și pună aparat și ortodonta i-a spus că trebuia să-și scoată dinți neapărat (dinți sănătoși) și era foarte dezamăgită și tot așa, s-a gândit să schimbe doctorul. Dar i-am explicat că și eu mi-am scos dinți și implicațiile de care mi-a spus ortodonta mea, a fost la alt doctor și tot așa i-a spus, că trebuie să scoată. Deci nu spun că e cazul, dar exista și aceasta posibilitate, că contenția respectiva sa fie așa pentru că dinții tăi au nevoie de ea. Nu sunt doctor, nu cunosc detalii, dar daca și contenția și gutiera au efect identic, de ce se folosesc amândouă pentru același rezultat? Nu era mai ușor cu una singură? Poate un control la alt doctor o sa te ajute, poate acesta nu a lucrat în totalitate cum a trebuit, sau poate a lucrat și atunci știi că asta e. happy

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Noi nu iti dam niciun sfat. Mai consulta un medic ca el e in masura sa dea sfaturi