| chiraana85 a întrebat:

Buna TPU am 14 ani si cred ca am o problema...Nu am prieteni aproape deloc si nu ies apropae niciodata din casa.Cand ma duc la scoala nu vorbesc cu nimeni, iar cand cineva ma intreaba ceva ma panichez, simt ca mi se inmoaie picioarele, etc.Imi e frica sa ies pe strada, de obicei ma intorc acasa cu taxiul sau cu masina. Cand merg pe strada singura si vad multa lume incep sa tremur, am o senzatie de lesin.Credeti ca am anxietate socila(fobie sociala)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Cu siguranta aceste simptome fac parte din spectrul anxietatii sociale care din fericire se poate trata, cu psihoterapie cu un psiholog combinat cu un tratament potrivit de la medicul specialist psihiatru, pentru controlul anxietatii si al starilor panicoase(in special se dau antidepresive si anxiolitice)
luati atitudine si mergeti la psiholog si apoi la doctor.Nu e o ceva grav care nu se poata trata, deci curaj.happy
Sanatate multa!