| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si de o saptamana port lentile de noapte, adica niste lentile pe care ti le pui noaptea iar ele in timpul somnului iti modifica corneea astfel incat atunci cand ti le dai jos dimineata vezi clar fara ochelari sau lentile normale de zi. Problema este ca nu pot sa le pun ca lumea.
Trebuie sa le pui direct pe ochi, nu pe partea alba a ochiului, deoarece sunt lentile tari comparativ cu alea moi de zi pe care ti le pui oriunde si aluneca ele singure unde trebuie.
Asa cum am zis, ma chinui sa le pun, adica permanent mi se duc in alta parte sau imi intra in pleoapa de jos sau de sus. Cateodata pot sa le pun perfect dar de cele mai multe ori gresesc si pun pe langa si ma doare foarte rau ochiul. Trebuie de cele mai multe ori sa stau sa le plimb cu mana ca sa se aseze corect, dar ma doare cand fac asta. Nu stiu cum sa fac ca sa le pun bine.
Daca ma uit in oglinda nu le pun pe ochi pentru ca ma distrage oglinda, iar fara oglinda tot nu pot, habar nu am de ce, probabil am reflexul sa imi feresc ochiul daca stiu ca o sa imi aterizeze o lentila in el, logic.
Daca stiti niste metode sa le pun fara sa dau gres, spuneti-mi va rog.
Nu vreau sa ma intorc la ochelari, nu ma simt increzatoare in mine cand ii port.
Mai ales ca nu vreau sa stau cu ochelari pana imi pot face operatie adica pe la 18-21 de ani. Gen, deja port ochelari de la 9 ani, nu mai rezist pana la 20 de ani, ce naiba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| al3x17 a răspuns:

Eu le port de vreo 8 luni deja. Prima saptamana a fost mai nasol dupa m-am obisnuit. O sa te obisnuiesti cu timpul si tu e mai greu la inceput. Incearca sa te uiti intr-un loc fix si atunci sa ti pui lentilele eu asta fac