| Adaa43 a întrebat:

Buna Tpu.Am 14 ani si in jur de 1.67. Vreau foarte mult sa stiu ce fel de exercitii opresc cresterea in inaltime si cam cate ore pe zi (si cat timp) ar trebui sa fac aceste exercitii pentru a-mi opri cresterea. Vreau foarte mult sa stiu pentru ca nu vreau sa cresc mai inalta de 1.70.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

La varsta asta, nu mi se pare ca esti foarte inalta.Inaintand in varsta, nu o sa mai ai aceeasi crestere ca pana acum. Fetele cresc pana in jurul varstei de 18 ani.
De ce ai vrea sa-ti opresti cresterea in inaltime, cand toate fetele vor sa fie inalte? Cauta sa te dezvolti sanatos, atat fizic cat si psihic si lasa natura biologica sa-si spuna cuvantul.

| fredi a răspuns:

De ce nu lasi sa cresti cat ai fost data sa cresti..acest lucru din cate stiu eu nu se poate opri nu se intampla nimic daca ajungi de 1.70 sau mai mult..este felul tau de a fii si sunt convins ca multi apreciaza asta...