| claudia22 a întrebat:

Am 14 ani si ma consider foarte grasa ..am 1.67 inaltime si 65 de kg
Imi doresc foarte mult sa slabesc..am incercat multe diete dar nu le.am dus niciodata pana la capat.am slabit 2_3 kg.dar le.am pus inapoi. mamei mele ii place sa gateasca face des dulciuri si mancare buna sad si eu nu ma pot abtine ..mananc si multa patiserie,paine si paste. sport nu fac aproape deloc.nu ma sustine nimeni,nu ma incurajeaza.din potriva e chear inverssad nu ma pot concentra la sc, la invatat ..mai am umpic si dau examenele iar eu ma gandesc doar ca sunt grasa.cand ma uit la mn cum arat incep sa plang.ma urasc nu ma mai suport va rog ajutatima sad sad sad sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IoanaPsy a răspuns:

Cum sa consumi 1000 calorii pe zi la 14 ani? Te afli in perioada de crestere. Un adult care tine cura de slabire consuma 1500-1600 calorii pe zi. Ar fi ceva foarte, foarte nesanatos.

E important sa iti asiguri aportul de vitamine si nutrienti necesari in aceasta perioada. Adica dieta ta sa fie echilibrata: lactate, fibre, proteine, carbohidrati. Alege variante cu mai putina grasime, iar cand gateste mama prajituri, incearca sa mananci mai putin. De exemplu in loc de 2 bucati, sa iei doar o singura bucata. Gaseste un sport care iti place, unul lejer mai la inceput, pana ti se obisnuieste corpul, apoi poti trece la ceva mai intens.

Painea si pastele sunt in regula, mai ales cele integrale. Carbohidratii sunt combustibil pentru creier si ai nevoie in perioada examenelor. Cu patiseria e mai complicat, pentru ca produsele cumparate nu sunt foarte sanatoase. Contin margarina si foarte mult zahar.

Pentru incurajare, cere ajutorul celor din jur. Mai ales familiei. Vorbeste cu mama ta sa faca prajituri o data pe saptamana sau o data la doua saptamani ca sa nu te mai simti tentata. Creati impreuna lista de cumparaturi si alegeti alimente mai sanatoase, mai multe legume de exemplu. Cere sfatul consilierului scolii sau mergi la un psiholog pentru cresterea stimei de sine si a increderii in tine. Pe partea aceasta trebuie lucrat cel mai mult pentru ca pentru inaltimea ta ai o greutate normala. Succces!

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Puisor,ai 14 ani nici menstruatia nu ti s-a reglat, ai chef de cure de slabire? Terminate esti copil pune mana si mananca, iti trebuiesc vitamine.Pe la 18 ani incepi o cura de slabire sanatoasa.Nu la 14 ani, atunci are corpu nevoie de foarte multe vitamine.Cat despre 'sunt grasa si bla bla bla plang si bla bla bla' Eu's satul de fete slabe rar vad si eu una plinuta pe care sa pot pune mana, si sa simt ca mna traiesc vorba aia.Aia slaba daca o calc pe picior merge ca rata 2 zile.Pe cand una mai mare ca mine asa nu are nimic.Asta find un spirit de gluma. Oricum eu as alege dintre o fata slaba si una mare/plinuta/pufoasa/grasa sau cum ii ziceti voi laughing as alege big grin pe cea plinuta :p In plus nu toti baieit se baga in seama cu fete mari laughingSunt unii slabanogi care nu au curaj sa se lege de fete de genu laughing)

| Morenna10 a răspuns:

Nu esti grasa.Eu am 1.65 si 70 de kg, Nu ma deranjeaza.Ai nevoie de motivatie.Stabileste-ti un program zilnic de a manca.Consuma cel mult 1000 de calorii pe zi si fa miscare cel putin 30 de minute pe zi.Rezultatele se vor vedea, dar trebuie sa te ti de asta.Bafta.

| Syndre a răspuns (pentru Morenna10):

Dacă nu te deranjează pe tine nu înseamnă că nu e grasă. E una să fii okay cu imaginea ta și alta e să fie și sănătos și "okay" după standardele acceptate de restul.
Având în vedere că nu face sport și mânâncă dulciuri e clar că greutatea aia la ea nu e masă musculară, dpdv medical e la limita greutății și dacă mai pune câteva kilograme e supraponderală.
Eu am 1, 60 și 49kg, 5 ore de sport pe săptămână și sincer îți spun că doar 1kg de grăsime să pun și deja m-aș simți super aiurea și aș intra la dietă imediat.

| Morenna10 a răspuns (pentru Syndre):

Bravo

| Syndre a răspuns (pentru Morenna10):

Thanks, dar nu asta era ideea happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 59, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 6 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 6 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| Syndre a răspuns:

On topic: nu încerca "tot felul de diete", există o singură regulă: să mânânci în deficit caloric. Poți mânca și ciocolată și să slăbești, atâta timp cât rămâi în deficit caloric. Dacă tu consumi 1, 500 calorii, mânâncă 1, 200. Folosește un program gen myftinesspal pentru a vedea câte calorii mânânci.
Oricum, nu poți să mânânci numai prostii. Trebuie să înveți să duci o viață sănătoasă, altfel ai să pui la loc. Mânâncă diversificat, renunță la dulciuri, la prăjeli, la sare, la pâine, paste și patisterii, sucuri etc. Astea ar trebui să fie doar gustări, rare, în cantități moderate pentru poftă. Mânâncă multe legume -atât crude cât și gătite-, mult pește, multă carne slabă și lactate până în 10% grăsime. Fructe maxim 200g pe zi și evită fructele foarte dulci(ex. banana, struguri).
Cel mai important lucru este alimentația, dar sportul poate fi un bonus pe lângă această. Cardio(jogging, aeorbic, înot, zumba etc.) te ajută cel mai mult la ars calorii, dar orice sport e okay, important e să-l faci de plăcere. Numai nu fă prostia "pf am alergat 30 de minute deci pot să mânânc o ciocolată".
Ai nevoie de ambiție, nu există scurtături pentru o viață sănătoasă și un corp plăcut privirii. Mult succes! happy