| idkmynamelol a întrebat:

am 15 ani si am o mica mare problema. Cand incerc sa imi decalotez penisul in starea normala a acestuia este un pic mai dificil fata de cum puteam in urma cu cateva zile.Nu este extrem de greu dar este o micuta usturime a preputului. Nu ma doare(decat daca trag tare dar asta probabil e normal). Glanda in sine nu ma doare, nu ma mananca, culoarea ei este normala, doar preputul imi este putin rosu, imi provoaca o mica mancarime cand il ating si ma ustura putin cand incep sa imi decalotez penisul.Si m-am interesat si eu pe google ce ar putea fi si am gasit ca ar fi fimoza.Acum nu sunt prea sigur pentru ca nu le am asa bine cu termenii biologici asa ca as dori sa aud un raspuns concret de la cineva dintre voi daca se poate.Am fimoza? Trebuie sa ma duc la medic? Sau e normal?

Doresc seriozitate pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Trebuie sa pastrezi o igiena stricta in zona intima.
Nu spun ca ai avea o infectie. Senzatia de usturime poate avea mai multe cauze. Incearca decalotarea la dus, sub jet de apa calduta. Decalotarea trebuie sa se faca treptat, atat cat permite penisul. Nu forta si nu il agresa, pentru ca pot aparea leziuni in zona respectiva. Incet si cu rabdare, il vei putea beli (cum se spune in popor) din ce in ce mai tare.
Ar fi bine sa iei momentan o pauza, pana trece inflamatia glandului.
Daca usturimea persista, e recomandat sa vorbesti cu unul din parinti (cu tata sau cu mama), pentru ca se pot aplica si creme care sa grabeasca vindecarea afectiunii cu care te confrunti.
E greu de spus daca ai fimoza sau nu. Numai un medic specialist poate pune diagnosticul.

| zilog a răspuns:

Poate te infectezi
mai asteapta 5 ani
nu te mai juca cu ce nu trebuie ca te prinde maicata