| chesse1337 a întrebat:

Buna TPU.Am 15 ani si de o saptamana ma simt foarte stresat fara nici un motiv.Intr-o dimineata m-am trezit din senin foarte stresat.Sunt foarte disperat, am incercat orice (tehnici de respiratie, yoga, etc)si nimic nu merge.Va rog eu mult ajutati-ma ca nu mai suport sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OttoVonAegyssus a răspuns:

E simplu, trebuie să îți dai seama de ceea ce te face să te simți așa sau de la ce a pornit totul, spui că nu a pornit de la ceva, dar s-a întâmplat. ceva acolo, o ceartă, ceva ce ai văzut, orice, după care să îi dai drumul, pur și simplu... Și cel mai important, vorbește cu părinții, frații, surorile, bunici, dacă ai, cu cineva apropiat, cu cineva cu care nu ești certat, vei vedea, te va ajuta mult.

| chesse1337 explică (pentru OttoVonAegyssus):

Intr-adevar a fost o cearta, intre mami si bunica, chiar si azi s-au certat, ele se cearta foarte des

| OttoVonAegyssus a răspuns (pentru chesse1337):

În acest caz, când ele se ceartă, ieși afară sau intră în casă, în funcție de caz, pune niște căști, pornește niște muzică și gândeștete la spiriduși, zâne, un porcușor vorbitor, nu știu big grin, doar încercă să stai cât mai departe de ele. În cel mai bun caz, te vei obisnui cu cearta lor, va fi ca și cum te trăzești dimineața și te duci la WC big grin, nu îmi vine alt exemplu în minte acu'.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bea fiecare dimineata dupa trezire si seara inainte de culcare cate o cana din urmatorul ceai:
Pui intr- o cana de ceai:
- 1 plic (sau lingurita) ceai de SALVIE
- 1 plic (sau lingurita) ceai de TEI
Torni peste ceai apa in fierbere (luata de pe foc) si amesteci de cateva ori, pana la racire.
Cand s-a racit, dupa indepartarea plicurilor din cana /strecurare adaugi o lingura de miere de albine, le amesteci si le bei.

Acest ceai o bei timp de 2 saptamani si oricand te strimti stresat /agitat.
Face minuni!

| darrio2007 a răspuns:

Probabil faptul ca se apropie scoala.

| Violleta2022 a răspuns:

Stresul iese cu relaxarea si meditatie.
Iesi la soare si aer, intr-un parc sau pe un stadion si alearga, joaca fotbal, iesi cu bicicleta la plimbare, intalneste-te cu prietenii si mergeti la un film, fa ceva impreuna cu ei.

| morfeo a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca s-au deschis salile de cinema

| chesse1337 explică (pentru Violleta2022):

Eu stau la tara, stau toata ziua pe afara nu cred ca asta ar fi problema

| Violleta2022 a răspuns:

Si spune-ne care este motivul acestei dispearri, care te-a stresat atat de mult.
Esti sub anonimat si putem discuta ORICE aici!
Spune-i problema, ca nu se rezolva de la sine, dar putem gasim impreuna solutii si o putem rezolva.
Macar iti putem da cateva pareri si opinii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La vârsta ta eram stresata cu studiul, dar nu în așa stadiu sever ca tine. Eram calmă și optimistă. Intreaba-ti sufletul ce l-a supărat atât de tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea un ceai, linisteste te!
Din ce cauza esti stresat? Fără motiv, e complicat.
Fă ceea ce iti place! Fii calm, relaxeaza te! O zi buna!

| Justme79 a răspuns:

Buna să ști că nu ești singurul în situația asta de aceea indiferent de situație trebuie sa stai calm și să te gândești cum ai declanșat aceasta stare pentru că de undeva a pornit, de exemplu la mine faptul că numai lucrez nu îmi văd părinții foarte des nu socializez numai ies ca și înainte și stau numai acasă este deja un stres dar incerc pe cat posibil să ies din această stare mai citesc câteva ceva de pe net ascult muzica mă uit la un film vorbesc la tlf cu câteva cunoștințe și uite așa treci mai ușor peste partea cu stresul ești micuț așa că indiferent de ce problemă crezi că ai acum încearcă să vorbești cu cineva care îți este apropiat toate cele bune îți doresc

| chesse1337 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi