| alexxandra_6637 a întrebat:

Am 15 ani si o inaltime de 1, 57! mentionez ca am facut volei cativa ani, iar anul trecut m-am lasat de sport din cauza lipsei de timp. Stie cineva cum as mai putea creste macar 5 cm? (parintii mei sunt de statura medie. mama are 1, 63, iar tata 1, 72) Imi puteti recomanda niste exercitii speciale sau o anumita dieta? Pana la ce varsta as mai putea creste in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Pana la 19 ani, ai tot sa mai cresti. Poti sa te antrenezi prin volei, baschet, inot (la piscina), handbal si nu tine de timp, astea le poti face la ora de sport din scoala ta. Cu toate ca sunt necesare corpului si pentru sanatate!

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

În afară de volei, innot şi baschet cele mai eficiente sunt tracţiunile! Baftă!

| mona a răspuns:

Ai 15 ani si oricum o sa mai cresti chiar daca nu faci sport pentru ca esti in crestere

| EvaneSScence a răspuns:

Tot cu volei. E cel mai bun sport pentru inaltime si tinuta atletica armonioasa.
Oricum si Eva Longoria are 1, 57happy, asta ca sa nu vezi o drama in inaltime.