| Anonims0101001 a întrebat:

Am 15 ani și vreau neapărat să slăbesc. Sunt foarte grasa. Am 85 kg la 1.68 cm. Am incercat foarte multe diete și să fac sport dar nu a mers. Vă rog, am nevoie urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Sugerez sa mergi la medicul nutritionist.
Problema cu surplusul de greutate ar putea avea origini:
-fizice (dereglare hormonala, etc),
-psihice (mananci sa te calmezi, etc)
-comportamentale (mananci tot ca asa trebuie)
-pur si simplu gresite (mananci ulei cu paine ca e bun)

Oricum ar fi, nutritionistul e cam singurul care te poate ajuta fara probleme si care ar putea identifica cauzele
Personal te sfatuiesc sa mergi acum deoarece se pare ca te afecteaza emotional si nu numai, generand un nivel de calitate a vietii care ar putea fi imbunatatit.
Mai bine suferi cateva luni si iti modelezi corpul catre unul in care sa te simti bine sau stai asa si pierzi adolescenta cu implicatii in viitor.

Nu uita ceea ce un mare om zicea: "daca nu traiesti sentimentele la timp, nu le mai traiesti niciodata".

| alina2k18 a răspuns:

Avand asa multe kg ai gabarit mare si stomacu cere multwinking
Ce diete ai tinut?
De la ce nu te poti abtine in afara de produsele ce contin zahar si fainoase + grasime = bomba calorica?
Lasa sportu mai usor, cand ai multe kg de dat jos gen 20 cum ai tu sportu iti face o foame si maaaaaaaaaaai mare si din pacate stiu cum ewinking plus ca esti fetita deci inainte de menstruatie posibil sa mananci incontrolabil.
Ai mare grija ca daca la 15 ani ai 85kg si nu iei masuri kilogramele tot vin, nu o sa ai aceeasi greutate la 20 ani si nici la 25, dovedit experimental de... minewinking
Plus ca obezitatea e mult mai grava la copii decat la adulti, la voi celulele adipoase se INMULTESC/MULTIPLICA, la adulti doar se maresc.

| MadRaven a răspuns:

Cea mai bună soluție pentru slăbit e să renunți la diete și la nu știu ce "rețete minune" care promit miracole și să te focusezi pe o alimentație pe care o poți urma fără să renunți la ea după 2 săptămâni și care să fie practicabilă pe termen lung (să nu renunți imediat ce ai slabit si sa pui tot la loc). Pe scurt, e mai bine sa ai un stil de viata sanatos si sa slabesti incet dar sigur decat sa tii o dieta nesanatoasa si sa slabesti mult si repede.
Pentru a face asta iti stabilesti nr de calorii pe care ar trebui sa le mananci zilnic ca sa slabesti in greutate, deci sa fii in deficit caloric (in general la femei se recurge la 1200 calorii pe zi in faza de slabire) si apoi, cand atingi greutatea pe care ti-o doresti vezi cate calorii sunt necesare sa te mentii si incerci sa nu-l depasesti.
Sportul nu te ajuta neaparat sa slabesti in sensul in care se asteapta majoritatea; caloriile pe care le arzi nu sunt atat de multe si mai usor ar fi sa nu le mananci pur si simplu, dar te ajuta prin faptul ca iti cresc usor metabolismul (pe langa faptul ca iti imbunatatesc sanatatea cardiovasculara, aspectul pielii, etc).
Sfatul meu e sa iti faci un cont pe myfitnesspal sau cronometer si sa incepi sa iti numeri caloriile zilnice, avand avantajul ca iti calculeaza si ei necesarul energetic in functie de datele date

| Silwian a răspuns:

Muuulta miscare! Incearca sa mergi foarte mult pe jos! Dar totodata ar fi bine sa mergi si la un medic! Scuza ma.dar parintii tai cam ce greutate au?