| Tiger7777 a întrebat:

am 15 ani, sunt baiat, sunt mai grasut asa si as vrea sa elimin grasimea din zona pieptului deoarece se vede ca si cum as avea sani si nu ma simt bine purtand un tricou...Ce imi recomandati pentru a scapa de grasimea respectiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

La 15 ani te poti apuca de orice sport inot, handbal, baschet etc si cu mersul la sala fara un antrenor personal si facand exercitii dupa capul tau nu e ok deloc, ala te ajuta ce alimentatie sa ai, ce exercitii sa faci exact pentru problemele tale, iar rezultatele se vad muuuult mai rapid

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exercitii cardio, gasesti pe Youtube multe tutoriale pe care le poti face acasa. Exercitiile cardio te ajuta sa slabesti, prima oara trebuie sa " topesti" grasimea si dupa sa te apuci de exercitii pentru dezvoltarea muschilor.

| AlexCristi97 a răspuns:

Ce ti se spune prin comentarii e gresit opinia mea. Trebuie in primul rand sa intelegi ca daca faci exercitii pentru piept nu slabesti in zona pieptului cum nici daca faci pentru abdomene nu slabesti in zona abdomenului. Slabesti in toata grasimea de pe corp. Daca iti antrenezi doar pieptul nu vei slabi deloc ci iti vei mari muschii pieptului cu sanse mari ca pietul tau sa creasca si mai mult.
80% alimentatie, 20% sport cand vine vorba de slabit asa ca in primul rand renunta la dulce si carbohidrati precum preparatele din faina si cartofi si scade din grasimile nesanatoase( unt, margarina, branza grasa, ulei prajeli).

Cardio trebuie sa faci ca sport: alergat, bicicleta, inot... Grasimea este arsa de corp si este eliminata prin transpiratie si respiratie deci de fiecare data cand pulsul si respiratia iti cresc si transpiri inseamna ca arzi grasime.

Ce ai tu se numeste ginecomastie adica prezenta grasimii in zona pieptului dând aspect de sâni la baieti. Apare in cazul multor baieti la pubertate si slabind vei reduce aceasta problema. In totalitate va disparea mai incolo cand hormonii se vor echilibra.

| Sfaterly a răspuns:

Bună!
https://youtu.be/vqbJlhClKKY
Îți urez baftă! happy

| madalina736 a răspuns:

Sper sa te ajute asta: https://youtu.be/udV_JV5aJJI
Important e sa faci sport, orice fel de sport te ajuta. Rezultatele nu vor aparea imediat. Trebuie putin efort si vei reusi. Mult succes!

| OtherNews07 a răspuns:

Achizitioneaza-ti niste gantere sau greutati, si apuca-te de antrenament ca sa-ti dezvolti masa musculara; poti pune mai mult accent pe zona pieptului( a pectoralilor) ca sa scapi de grasime si sa-ti creasca muschii, mananca cat mai echilibrat si mai sanatos; scoate grasimile nesanatoase, dulciurile, alcoolul si bauturile carbogazoase din meniul tau zilnic; mananca la program, antrenamentul sa fie scurt si intens; cauta pe net despre antreanamentul tabata, informeaza-te si eu zic ca intr-o luna grasimea se poate diminua, sau incearca sa te injectezi cu steroizi sau cu testosteron, ca sa-ti creasca muschii mai repede; sunt prafuri special pentru asta, sau daca nu, achizitioneaza bratara energetica pulse of life, nu cred ca costa mai mult de 170 de ron si in 2 saptamani muschii cresc chiar si fara antrenamente, dar e mult mai sanatos daca te apuci tu de sport.
Bafta!

| CristiRx8 a răspuns:

Te duci la sala 2 luni zilnic si ai scapat de 10 kg