| Metallica97 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa ma apuc de sala. Vreau sa stiu daca aceasta imi va incetini cresterea. Cu ce greutati ar fi bine sa incep? Pe ce grupe de muschi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MioaraParalescu a răspuns:

Nu,nu iti incetineste cresterea.
Ar fi bine sa incepi cu greutati cu care poti face 8-12 repetari pe serie.
Si iti faci un program, de exemplu:
Luni lucrezi pectorali+triceps
Marti lucrezi picioare+abdomen
Miercuri lucrezi umeri+trapez
Joi iei o pauza
Vineri lucrezi Spate+Biceps.
Sambata si Duminica pauza.
Dar tu ti-l poti structura cum vrei tu.
Antrenamentul nu trebuie sa depaseasca o ora pentru ca iti scade nivelul testosteronului
Antrenamentul nu trebuie sa depaseasca o ora pentru ca iti scade nivelul testosteronului.
La inceput fa mai multe exercitii de baza pentru ca vei avea timp mai incolo sa faci exercitii de izolare.
Exercitiile de baza sunt cele mai bune pentru masa musculara.
Si nu uita ca fara o alimentatie corespunzatoare nu faci nimic.
Pe primul plan e alimentatia pe urma odihna si antrenamentul.
Nu uita ca trebuie sa dai minim 48 de ore muschiului sa se refaca dupa un antrenament.
Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat