| Sebyy_4815 a întrebat:

Am 17 ani, am 1.90 inaltime si 98-100 kg, masa musculara nu prea am, si as vrea sa slabesc vara aceasta (in special sa dau burta jos). M-am apucat acum 2 saptamana de sala cu program (4 zile pe saptamana), este bine sa fac sala? Ajuta la slabit?
Ce sfaturi imi dati, ca dupa vara aceasta sa ajung pe la 88-90kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Byaa99 a răspuns:

Este foarte bine sa te duci la sala in fiecare saptamana. Ajuta la slabit te mentine in forma. in zilele in care nu te duci mai ales ca vine vacanta poti iesi cu rolele, bicicleta ce mai ai tu pe acolo sau daca nu alergi in jurul unui lac (de ex. eu sunt din Tulcea si alerg in jurul lacului Ciuperca.) sau pur si simplu alergi pe unde vrei. dar nu e bine sa te opresti din mancat sa te apuce nebunia ca vrei sa slabesti... acesta este un mod de a te imbolnavi. Daca asculti de ce iti zic si probabil iti vor mai zice si alte persoane vei slabi mai mult de cat vrei tu.
Succes!

| Byaa99 a răspuns:

Dar sa nu uiti sa mananci multe fructe si legume. mancarurile grase pun pe tine mult!

| fffandreeea a răspuns:

Este foarte bine ceea ce faci caci dupa ce vei da garsimea vei pune muschi si este de asemenea important sa tii cura de slabire. poti reusi cu vointa happydaca vrei cu adevarat sa slabestihappysucces

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea multa apa,alearga cat se poate de mult,lucreaza toate categoriile de muschi, mananca multe fructe si legume, fii happy si totul va fi excelent happy

| AndreeaUlea96 a răspuns:

Pentru a slabi tadical incearca sa reduci din mancarurile uleioase,la carne,la sare, la dulciuri, si la fast-food.Pe zi vei avea doar 2 mese.Prima va fi la ora 11 AM si va contine ceva foarte usor, o rosie cu branza de vaci, un bol cu lapte descresat si cereale integrale sau un iaurt Activia(orice sortiment).A doua masa va fi la ora 5 PM si va contine-o salata din varza, rosii castraveri si foarte putin ulei de masline+ otet balsamic sau otet diluat cu 3 lingurite de apa. Daca vei tine neaparat sa mananci care,ai voie doar cea de pui dezosata.O poti face pe gratar,pe gril,sau in tigaie dar mai inai o fierbi putin supa care o pui in tigaie cu putina aoa(fara ulei!). Gustarile pot fi doar fructe sau legume verzi! In special merele,ciresele,capsunile,ananas foarte mult(ajuta la regenerarea pielii daca vei avea o slabire brusca),rosii, castraveti, ardei GRAS ROSU SI VERDE. Sper sa-ti foloseasca!

| Evelina_9639 a răspuns:

Eu iti sugerez sa nu exagerezi prea mult cu sala, deoarece poti da in probleme mai serioase(posibil). Mananca mai putin si des si nu prea multa paine daca vrei, poti sa o excluzi.
Sper ca ti-a fost de ajutor parerea mea :d.

| pedros_8074 a răspuns:

Inainte de a incepe sa mananci, bea un pahar cu apa, iti mai reduce din pofta de mancare si nu vei manca atat de mult.; evita sa mananci seara tarziu, sa nu prea depasesti ora 19; fa sport(sala, dar vezi sa faci exercitii corecte, nu dupa cum ii vezi pe unii+ mersul pe bicicleta-dar asa sa curga putin apa pe tine...nu plimbari de 1 km. Bafta! happy