| Anonim1124 a întrebat:

Am 25 de ani si imi cade parul cand ma spăl și când ma piaptăn! Am incercat tot feluri de produse de la Gerovital si Elseve de anticadere dar nu a dat roade. As dori sa imi spuneti cum as putea scăpa de această problemă și as dori daca stiti produse de anticadere si întărirea firului de păr.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Incearca produsele de la Petrole Hann cu zinc

| Drimmero a răspuns:

De cazut e normal sa cada, tuturor ne cad zilnic fire de par, acum depinde cat de multe sunt. Daca iti cad pumni/smocuri de par atunci e cam nasol, daca iti pica pana in 10 fire cand te speli pe cap sau vreo 3-4-5 fire cand dai prin par cu pieptanul nu e nicio problema. Nu incerca produse cosmetice pentru ca totul tine de genetica, starea de spirit, stresul e moartea parului, daca te stresezi o perioada de timp mai mare, de genul cateva luni o sa ajungi sa chelesti sau in cel mai bun caz sa ti se mai rareasca din par pe baza caderii accentuate de par. M-am interesat enorm pe subiectul asta, am avut si eu o perioada in care ma stresam, nu mai eram in apele mele si la spalare imi pica mai mult par decat de obicei, ceea ce m-a speriat putin dar nu a durat mult treaba asta si si-a reventi la normal, m-am linistit intre timp si am o stare mult mai buna si acum imi pica mult mai putin la spalare sau cand il aranjez, abia daca vad 5 fire orice i-as face, imi pica mult mai putine decat in mod normal ceea ce e bine. Redu' stresul neaparat, mananca multe proteine pentru ca ele ancoreaza parul, asta in cazul in care nu ai predispozitie genetica, daca ai tatal chel ai risc crescut sa chelesti si tu, nu ai ce face cand e genetica treaba. Daca nu ai rude apropiate chele atunci reducerea stresului si evitarea dietelor stricte, daca nu mananci mai deloc proteine de origine animala, sansele ca parul sa cada mai mult si sa se subtieze sunt mult mai mari, inca ceva, nu mai sta cu mana toata ziua prin par, nu-l mai brusca, lasa-l acolo sa stea, nu-l stresa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu cad prea multe e mormal, cam 100 de fire par e normal sa cadă daca cad 300 atunci e o problema ce de regulă vine din "interior " încearcă șamponul de la alpecin c1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io ce să mai zic la 18 ani că îmi cade părul

| Dana2103 a răspuns:

Mergi la un dermatolog

| eckblume a răspuns:

Eu mi-am cumparat vitamine. Sunt mult mai utile decat sampoanele.

| NevverGhost a răspuns:

Asta e viata, tuturor ni se intampla dupa 50 de ani

| LaElly11 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să mergi la un dermatolog. Oricum, am și eu probleme de genul,
iar pe mine mă ajută capsulele Forcapil și zeama de ceapă lăsată în păr câteva ore și apoi te speli normal cu șampon și balsam. Deși miroase rău și scap de miros destul de greu, chiar m-a ajutat cu probleme căderii părului și a căpătat un aspect sănătos.

| LaElly11 a răspuns (pentru LaElly11):

*Scuze pentru greșeli, acum am observat.

| Nandor a răspuns:

Covid