| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca daca ai dinti stricati te poti imbolnavi si ca inima e cea mai atacata, poti face chiar si infarct, eu am un prieten care are masele la pamant, i se poate intampla ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Va muri sigur.

Nu stiu cand...

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Ce **** de expert esti mă, vorbesti aiurea, sunt oameni care nu au dinti in gură si apucă 100 de ani, va murii sigur, sti tu? prostea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu-i duce mai mult...

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu te crezi nemuritor?
:O

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bula):

Nu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Este adevarat ca dantura stricată te poate imbolnavii, dar sunt oameni care ajung la 100 de ani fara dinti in gură si nu mai fac sau nu au facut infarct, acum se pot repara dintii, un detartraj, sau un implant, poate rezolva o problemă care acum 50 de ani nu exista, tehnologia zilelor noastre a evoluat mult, persoana in cauză care are probleme cu dantura trebuie sa se programeze la un cabinet stomatologic cit mai repede, medicul dentist o sa i recomande o radiografie panoramică a gurii sa vadă toti dintii, si in urma radiografiei medicul stabileste ce se poate face, scopul medicului stomatolog nu este de a scoate dinti ci de a îi salva, prima solutie este detartrajul sau indepărtarea pietrei tartrului de pe dinti, facind detartraj, dintele este salvat, o sa i dea medicul o solutie de refacere si intarire a gingiei, persoana are si diabet? Ce varsta are prietenul dumneavoastră?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

17, a citit si el pe internet si acum e speriat laughing))

| minrest a răspuns:

Va face infectii, care vor duce la reumatism, si multe altele. Si, evident, isi va pierde dintii. Sa mearga la dentist.

| CuriousStuff a răspuns:

Dantura stricata duce maxim la probleme digestive sau respiratorii (la modul ca poate sa-ti provoace infectii ale aparatului respirator: penumonii, bronhopneumonii si altele). Dar infarc sau afectare a miocardului nu dau dintii stricati.

Cristidinbucuresti, mai citeste odata ce a scris Bula, a trecut raspunsul lui pe langa tine la kilometrii.

| anoniiim1807 a răspuns:

Sa ști ca este periculos când ai probleme cu masele in general daca ai puroi sau este umflata si te doare e periculos.