| IoanaPuppy31 a întrebat:

Am auzit ca nu este bine sa iei mai multe pastile de Paracetamol pentru ca afecteaza ficatul. Eu sunt putin racita in sensul ca ma doare gatul si imi curge nasul si am luat o pastila de Paracetamol. Am 14 ani, trebuia sa iau doar jumatate? Mentionez ca nu am mai luat niciun medicament inainte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lina1993 a răspuns:

De obicei se ia doar jumatate pentru ca paracetamolul si cam orice fel de pastila mai puternica, e daunator pentru organism. Dar nu e nimic, pe viitor incearca sa te hranesti mai sanatos pentru ca daca bagi in tine mult usturoi, ceapa, ghimbir, fructe si legume, te ajuta sa previi racelile si -ti intaresc organismul, sa nu te mai imbolnavesti asa de des. Eu ma feresc de pastile, merg mai mult pe leacuri naturale sau ceaiuri de plante. Iau pastile doar cand mi-e mult prea rau si nu-mi trece cu nimic.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte important sa ne spui cate kilograme ai. daca ai peste 40 de kilograme, e bine sa iei o pastila intreaga. Daca ai sub 40 de kilograme, ar trebui sa iei o doza ceva mai mica, dar nu impartind pastila in doua (nu este recomandat), ci luand sirop pentru copii, care se poate doza.

| IoanaPuppy31 explică (pentru Brigaela):

Am fix 40 de kg. big grin

| Brigaela a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Poti lua o pastila de doua ori pe zi (maxim)

| cristi202 a răspuns (pentru Brigaela):

De ce nu este recomandata impartirea unei pastile in doua? Cind eram copil, si primeam tratament de la medic, am inghitit zeci de jumatati de pastila. happy

| Brigaela a răspuns (pentru cristi202):

Exista pastile care se impart si altele care nu se impart. Antiinflamatoarele si antialgicele fac parte din medicamentele care nu se rup/sfarama, fiindca adesea au un invelis protector care nu le permite sa se dizolve in stomac (pentru care sunt foarte toxice) si le pastreaza integre pana in intestinul subtire unde au mai putine efecte locale periculoase.

| cristi202 a răspuns (pentru Brigaela):

Aha, am inteles! Nu stiam, dar e bine sa stiu, eu credeam ca orice pastila poate fi impartita. Multumesc pentru raspuns.

| CuriousStuff a răspuns:

Pentru "putin racita" nu ar trebui sa iei medicamente. Cand o sa fii "mai mult racita" ce o sa faci, perfuzii?
Nu are nimic, insa pe viitor nu mai lua, e adevarat ca afecteaza rau ficatul daca iei mult paracetamol, noroc ca ficatul se regenereaza foarte bine. Insa asta nu inseamna ca ne putem bate joc de el.

| IoanaPuppy31 explică:

Multumesc mult pentru sfaturile bune! Ma simt mai bine acum doar ca inca imi curge nasul. Mai astept putin si daca mai imi curge nasul am sa merg la doctor, cand am fost mai mica aveam aceiasi problema din cauza polipilor, poate si acum este aceiasi cauza. Oricum, operatia de polipi nu este dificila asa ca o sa urmez sfatul doctorului.
O zi buna!

| Rocsid a răspuns:

Poti sa iei si 3 paracetamol de concentratie mica.dar ai grija sa nu iei si teraflu sau plicuri efervescente pentru ca si alea cam cat o pastila paracetamol.Cel mai ok e sa fugi pana la o farmacie sa intrebi ce ai putea sa iei sa nu dezvolti rezistenta sau sa isi distrugi ficatul.
Si bea multa apa si stai la caldura.
Sa te faci bine repede!

| Dana6360 a răspuns:

Afecteaza ficatul dacă iei în mod exagerat. Una întreagă nu strică deloc.