| Usgs a întrebat:

am bube galbene in gat si am mancat usturoi si s-au mai micsorat. Usturoiul e bun pentru gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Usturoiul este antibiotic general. Bubele galbene din gâr sunt puroi.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acele "bube galbene" sunt puroi.
Trebuie tratate cu antibiotice specifice.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, e excelent, insa acele "bube galbene" s-ar putea sa nu treaca doar cu usturoi. Cel mai de bun simt e sa tragi fuga pana la un doctor, eventual sa te duci direct la un laborator sa faci un exsudat faringian (nu are voie sa coste mai mult de 50 RON).

| Usgs explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea pot sa ajung la doctor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Usgs):

Ii trimiti o poza prin email/messenger, nu e musai sa ajungi. Nu de alta, dar ce ai tu POATE sa treaca cu usturoi, sau POATE sa se duca spre plamini si sa o imbulinezi rau de tot. Nu e de gluma.

| Usgs explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar as putea sa ma duc daca am sub 18 ani fara parintii?

| Usgs explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Usgs):

Bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ai puroi. Mergi la medicul de familie să-ți prescrie niște antibiotice!
Dacă s-au mai micșorat cu usturoi, continuă să îl folosesti, poate vor trece de tot dacă în cazul tau e de folos usturoiul pentru asta, oricum e foarte bine să consumi usturoi, te mai ferește de boli