| anonim_4396 a întrebat:

Am căzut marți cu bicicleta și m-am ales cu glezna dreapta intr-o artera de ghips deoarece am trei oase fisurate. Poimâine trebuie să merg la control dar nu asta conteaza. Întrebarea mea este, mai sunt persoane pe aici care au avut glezna ruptă? Am nevoie de niște sfaturi sau de răspunsuri la unele curiozități și aș fi mai mult decât fericită dacă s-ar oferi cineva să mă ajute. Trebuie să stau aproape două luni cu piciorul în ghips din câte mi-a spus doctorul de la urgențe și pur și simplu deja simt ca înnebunesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te compatimesec! Ti-ai "rezolvat" piciorul pentru toata viata.
De acum incolo trebuie sa ai foarte mare grija sa nu supui piciorul la efort mare: sa nu ai greutate corporala mare, sa nu alergi, sa nu faci sarituri pe piciorul cu problema etc., in general sa nu-ti fortezi glezna dreapta!
Daca nu respecti cele de mai sus, risti o noua fisurare /ruptura, mai ales in primele 3-5 ani dupa "vindecare".
Iti recomand sa consumi MULTE produse lactate NATURALE, facute din lapte bio de vaca, bivolita, oaie, capra etc., care iti vor intari oasele. Iar pentru fixarea calciului in oase, trebuie sa consumi si fructe rosii si negre, cum sunt coacaze (negre si rosii), mure, afine, etc. care contin substantele necesare fixarii in oase.

| darrio2007 a răspuns:

Poate vrei sa spui intr-o atelă nu arteră. Ce sfaturi vrei? Stai cu el in ghips atata cat trebuie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am avut ambele picioare în ghips. La fel, fisura la glezna.

| Dandinelle a răspuns:

Am avut glezna dreapta tot asa+ ruperea unei fisuri din copilarie, purtat orteza vreo 3 luni, dupa fizioterapie, schimbat cu orteza mai usoara iar vreo cateva luni si iar fizioterapie.
Pe langa ce informatii ti-a dat medicul la urgente gaeste-ti un medic ortoped bun.
Chiar recomand dupa scoaterea atelei/gipsului sa faci fizioterapie. Daca nu-ti da medicul cere-i. Pentru ca in timpul asta nu o sa folosesti glezna, respectiv piciorul atat de activ + ca nu vei pune prea multa presiune in a calaca, vei avea nevoie de exercitii de recuperare.
Pe langa astea, nu-ti fie frica, dupa ce-ti revii pe picioarele tale sa mergi pe bicicleta. desi suna stupid, medicul si fizioterapeutul mi-au recomandat dupa ce am terminat sa merg pe bicicleta, sa tin activi muschii ce sustin zona. De cand cu cazutul de pe bicicleta, eu nu mai port tocuri, dar folosesc bicicleta aproape zilnic.