| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU. Am conjunctivita, prima data la un ochi m-am trezit cu el lipit si plin de secreții, a doua zi l am curățat cu ser si am aplicat comprese de mușețel. Dupa pe parcursul zilei a fost ok. Următoarea noapte s-a intamplat la fel cu al doilea ok(primul era ok)Doar ca al doilea era rosu ziua. Asa ca am fost sa iau picaturi de ochi Tobrex recomandate de medicul cu familie cu care ma dau de 3 ori pe zi. Stie cineva cam in cat timp trece? Cat timp o sa ma mai trezesc cu ochii lipiți? Deoarece urasc asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cel mai bun unguent oftalmic e Tobrex simplu sau Tobradex (conține Dexametazona, este un antiinflamator foarte puternic) în cazuri foarte grave de infecții.
Și kanamicina e bună, dar nu atât de bună ca celelalte.
Tu ascultă ce a zis medicul. Foloseste unguentul.
De la a treia aplicare simptomele se imbunatatesc, se simte deja efectul, in cel mult 7 zile, vei fi ca nouă.
Nu mai aplica ceai de mușețel, am ințeles că nu e recomandat

| alina2k18 a răspuns:

In max 3zile nu mai ai simptome semn ca tratamentul functioneaza.
Da-te fix cat ti-a spus medicul indiferent ca pare ca infectia a trecut.

| Emma24dsxd a răspuns:

Am facut conjunctivita acum 3 sau 4 ani in spital.mie mi-a dat un unguentcsi in maxim o saptamana a trecut