| Amely21 a întrebat:

Am de la un anumit timp nișe probleme de piele. Mă mânâncă pe tot corpul (in diverse locuri) și cand ma scarpin, mi se face un loc roșu si semne roșii si uneori si bubițe. De la ce poate fi și ce mi-ați recomanda?
O prietena mi-a spus ca poate fi de la mult stres și din cauza psihicului( eu sunt o persoana care mă necajesc din orice). Voi ce credeți ca poate fi?
Si ce ar trebui sa fac?
DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

De vazut si un dermatolog si un nutritionist. As zice dermatologul primul. Si dieta pe cit posibil alcalina. Eu nu am intoleranta la lactate, imi plac foarte mult, dar de multe ori au efect de genul descris de tine. Dimineata si la prinz poti incerca sa iei tinctura de coacaz negru o saptamana-doua, posibil sa ajute. https://www.plantextrakt.ro/......grum-mg-d1

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dieta alcalina este promovata de escroci medicali si bolnavi psihici.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Alimentatie, stres, alergie de primavara. Incearca sa maninci vegetarian macar o saptamana, fara dulciuri procesate, fara sa bei porcarii - doar apa si eventual ceai. Si eu am probleme similare si postul/hrana vegetariana ajuta.

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar beau foarte multă apa. dulce mai mananc, aia da. Dar ma stresez foarte mult. Am niste probleme personale, sunt si ultimul an de facultate, si foarte ocupata. Uneori nici noaptea nu dorm. Si sunt conștienta ca si asta poate afecta.
Dar mulțumesc pentru sfaturi, o să încerchappy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

De vazut si un dermatolog si un nutritionist. As zice dermatologul primul. Si dieta pe cit posibil alcalina. Eu nu am intoleranta la lactate, imi plac foarte mult, dar de multe ori au efect de genul descris de tine. Dimineata si la prinz poti incerca sa iei tinctura de coacaz negru o saptamana-doua, posibil sa ajute. https://www.plantextrakt.ro/......grum-mg-d1

| szamuel a răspuns:

Du-te la dermatolog este cel mai simplu si sigur!