| anonim_4396 a întrebat:

Am facut cea mai mare greseala, mutam niște standuri si nu am observat ca una are un cui ruginit in ea si din greseala m-am lovit la genunchi(cred ca mi-a intrat cuiul ca e un punct acolo), pe moment m-a durut putin si nu prea a curs sange, acum cam dupa 2 ore,ma doare si cand merg ma doare acolo si cand îndoi genunchiul(si acum e roșu imprejur la punct si in mijloc e vânat spre negru, e un punct de cui) oare m-am infectat sau ceva? Nu a curs mult sânge dar ma doare, o sa ma dau cu o crema, poate imi trece, macar sa nu se umfle.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Du-te sa faci un vaccin antitetanos

https://www.catena.ro/......etanosului

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa te prezinti la Urgenta. Sa contate daca este necesar sa-ti fie administrata injectia antitetanos. In niciun caz NU este bine sa neglijezi o asemenea situatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe acolo o să iasă mațele în curând. Știu asta de când aveam 5 ani.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

crying au ieșit putin deja

| Catrice a răspuns:

Hmm o sa începi sa pui întrebări și tu o data la 3 zile dacă ești bolnava de tetanos ca unu' de pe aici.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

E, las-o, are anxietate deocamdata, orice zicem e degeaba, asa ca aia e. O sa treaca incet incet. La medic nu se duce clar oricine ar zice.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Eu nu stiam ce e aia tetsnos pana am pus intrebarea.Acum ca pe bune m-am cam speriat cu tetanosul asta.
Il stiu pe ala care pune intrebari asa laughing

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Hm..anxietate,ipohindrie,tetsnos,mai stiu eu sarcina si cancerele..Acum am mai multe boli? laughing
Mda..Eu zis ca nu prea trece încet, incet. Poate se agravează incet, încet.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Pai dacă ia covid ce face pe urma?hee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

La asta nu m-am gânditlaughing poate am si covid
Il iau de la spital

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Pai face ce o face! Aia e, ce o fi o fi. Auzi si tu. Face ce a facut sau nu a mai facut toata lumea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Whattt?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Acum imprejur la aia cu cuiul e movaliu, dar nu s-a umflat, ma cam doare cand îndoi piciorul, si nu aveam spirt cand m-am lovit si am dat cu parfum (ca contine acool) am facut bine?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si ce sa zic! Am vrut sa zic, ai luat covid ce au facut? Unii nu au simtit, unii au simtit doar asa si asa putin, altii au ajuns in spital si si-au revenit, altii nu si-au mai revenit.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si pafrumul are alcool, nu stiu daca toate.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu am niciun covid laughing
A fost o gluma!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ala are, am citit eu.E bine ca m-am dat? Sper sa nu fie ceva grav, m-am înțepat în cuie, țevi ruginite de multe ori si nu am pățit nimic

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ziceam la general.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca are acool e f bine. Alcool sa fie. E mai bun spirtul ca e mai pur, dar asta e. Si faza ca te-ai intepat si nu ai avut nimic, nu inseamna ca de fiecare data nu o sa ai nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Stiu...
Da,e mai bun spirtul dar nu aveam atunci.La ingrediente scrie ca contine si alcool..Bine ca nu s-a umflat, rana e mica si incepe sa se închidă, dar tot ma doare putin, si s-a facut vanat pe lângă rana, acolo nu sa înroșit.m-am dat si cu o crema si parca a mai trecut din durere

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Aaa.Ok

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu sper sa treaca si părinții mei s-au înțepat în cuie de multe ori si nu su tetanos, dar na..Eu locuind la casa mai pățesc una, una laughing

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca stafilococii au domiciliul în spitalhee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

What? Ce sunt aia? Pe bune ca nu stiu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa te feresti, ca uneori de la inetaptura din asta se poate ajunge si la pierdere deget, nu o lua ca nu ai nimic doar ca n-ai avut pana acum.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

La genunchi m-am lovit alaltăieri, azi nu prea ma mai doare acolo cand mișc piciorul.
Acum mă doare spatele crying ce sa mai am? Sa trec pe lista de simptomele sarcinii si durere de spate...

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si nu s-a umflat acolo, s-au umflat picioare cu totul mi-se pare(De la sarcina, logic )...

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai ma, parca denissa era cu sarcina, acu si tu?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu sunt Denisaaaa

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu sunt Denisa in persoana.Care cred ca am diferite boli

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si unde e userul cu denisa?! L-ai schimbat? De ce n-ai ramas cu ala? E altul, sau doar l-ai schimbat pe ala in asta?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mi-am schimbat numele din Denisa887 in asta, contul e acelasi

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaha, bun.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mdaaa...Dupa cum am mai zis: ma doare spatele si am picioarele umflate ( oare de la ce? De la sarcinaaa) ca altceva nu cred sa am, ba da:tetanos, cancer etc...Dar pentru problemele astea e logic ce am..Pe bune acum, si cand credeam ca ma mai liniștesc

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Ai putea incerca sa iti dai cu spirt, rivanol, apa oxigenata sau chiar si baneocinul merge ca sa dezinfectezi rana, iar apoi te poti bandaja sau sa iti pui un plasture medical. Dar, eu tot te-as incuraja sa te duci la un medic pentru o expertiza medicala amanuntita si corecta fata de cea a unui om fara studii in domeniu, iar mai apoi acesta sa decida daca iti trebuie facut vaccinul antitetanos happy.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Am dat cu parfum
Cand eram mica mi-a intrat o trava ruginită in vena si nu am pățit nimic, a curs mult sânge

| Sofer a răspuns:

Mergi sa faci vaccinul antitetanos.