| ClaudiuN a întrebat:

am fost acum 2 zile la dentist sa-mi scot o masea foarte foarte cariata, era plina de puroi, molar, nu stiu, acum, inca am dureri si maseaua de langa extractie ma doare si nu este cariata, sunt destul de umflat, este vorba de o infectie? ati mai trecut careva prin asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Mai ai rabdare inca 1 2 zile. Daca e vorba de o masea zona se vindeca mai incet deci inca nu e cazul sa iti faci probleme. Dar daca umflatura persista la fel durerea ar trebui din pacate sa mergi din nou la dentist.Nu are de ce sa fie vorba de vreo infectie, banuiesc ca ai fost la un medic stomatolog bun.Rabdare.Bafta!

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Spala gura cu ceai de salvie, impiedica infectarea ranii si ajuta sa se inchida mai repede. Poti si sa iei un ghemotoc de salvie si sa tii sub limba sau sub buza de partea cu extractia. Pe exterior poti sa pui o perinita cu pedicuta, este o planta formidabila care calmeaza dureri de tot felul, de la dureri cauzate de reumatism la cele cauzate de operatii, etc.

| Tudor_2366 a răspuns:

Am pățit și eu așa ceva.Trebuie să te speli pe dinți de cel puțin 2 ori pe zi (dimineața și seara) și să periezi acel loc constant. Mie mi-a trecut așa. Dacă nu merge, încearcă sfatul unui dentist, cred că el știe mai bine, fiind în branșă.