Întrebare recomandată | SG1995 a întrebat:

Am fost diagnosticat cu hidrocefalia și până pe 6 Noembrie când fac operația mi s-a recomandat medrol. Problema e că medrolul e un medicament care impune un regim exclusiv fără sare.
Având în vedere că:
Pâinea, cafeaua, ciocolata, plăcinta și mai toate alimentele conțin sare și locuiesc la țară. Ce puii mei aș putea consuma? Am mâncat până acum orez, cartorfi și supă instant fără sare. Doar mai am uneori chef de dulciuri și nu știu de unde lovește aghiuță că toate au sare în ele. Vreau să îmi fac capuccino? Ghinion, la fel. Pâine, nup nu găsesc pâine dietetică. Heeepl!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Sebi, ca sa prinzi un tigru puternic renteaza sa pui in cursa un miel furat. Mai ai cateva zile de restrictii, plus ceva restrictii dupa operatie, iar apoi bagi cafele si prajituri, de voie. Sanatate.

7 răspunsuri:
| Rotazi a răspuns:

Pai, locuiesti la tara. Fa-ti mamaliga.
Fa-ti tu mancare in care sa nu pui sare. Si carnea o poti fierbe/frige fara sare. Nu are acelasi gust dar, o poti manca.

| SG1995 explică (pentru Rotazi):

Asta știu, dar când am poftă de ceva dulce, cafea ce fac? Nu găsesc dietetic aici.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Faci cafeaua cu zaharina. Iar dulciuri, aici e mai greu... Dulceata pe paine, poate.

| SG1995 explică (pentru minrest):

Chestiunea cu cafeaua e că are deja saruri în ele. Iar medrolul nu o tolerează.

| Rotazi a răspuns (pentru SG1995):

Cafeaua nu are sare. laughing Iar eu o beau si ara zahar.
Nici dulceturile sau gemurile nu au sare. Dar cand ai pofta de dulce, ia mai bine o lingurita de miere de albine.

| SG1995 explică (pentru Rotazi):

Ba are, taman ce-am citit că conține sodiu (substanță care reacționează cu metrol).

| Rotazi a răspuns (pentru SG1995):

Unde ai citit ca are sodiu? Vreau sa vad si eu.