| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la un medic neurolog că am o problemă și, mi-a sugerat să dau niște analize de sânge, că tot demult n-am mai făcut treaba asta. Acuma întrebarea mea, am fumat niște marijuană acum câteva zile în urmă, să merg să dau analizele sau să aștept 2-3 săptămâni? Are vreo legătură? menționez că sunt simple analize de sânge, care le dă toată lumea și, nu prea aș prefera să-mi arate ceva acolo la rezultate. Mulțumesc pentru înțelegere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si daca iti arata ce? Oricum, la medic trebuie sa spui tot, ca sa poti fii evaluat corect.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Iti recomand sa spui medicului neurolog faptul ca consumi droguri mai ales ca problema ta probabil este de natura neurologica ( asta avand in vedere faptul ca analizele ti-au fost recomandate de catre un medic neurolog). Este foarte important ca medicul sa cunoasca acest aspect intrucat o posibila medicatie ( recomandata de catre medicul neurolog in urma efectuarii investigatiilor de specialitate si a analizelor) ar putea veni in contact cu drogurile si ar putea da reactii adverse destul de urate. Ceea ce iti pot spune este faptul ca daca nu faci analize specifice pentru depistarea drogurilor in sange, celelalte analize nu vor evidentia neaparat faptul ca tu ai consumat droguri ( vorbim de analizele de baza). In schimb, valorile acestor analize de baza ar putea fi influentate de consumul de droguri ( astfel vor aparea scaderi/cresteri ale valorilor acelor analize ) insa fara sa indice acest lucru (ca ai consumat droguri) in mod clar.