| KatherineSophia a întrebat:

am luat anticonceptionale karissa 3 luni de zile, dupa le-am intrerupt. in prima luna de intrerupere mi-a venit menstruatia sa zic destul de normal in cantitate mai miica. acum mi-a venit din nou dar curge ft putin si de culoare maro putin sange ( rosu ) contact sexual nu am mai avut. ce se intampla? va rog sa ma ajutati
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai niste dereglari hormonale din cauza intreruperii contraceptivelor dupa doar 3 luni de administrare (chestie anormala). Discuta cu ginecologul care ti-a permis intreruperea lor in aceste conditii, te va ajuta sa contracarezi efectele adverse

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat pentru ce anume ai luat AC!

Dacă le-ai luat pentru dereglări menstruale/hormonale, cel mai probabil, aceste dereglări au revenit/recidivat!

Oricum, cel mai probabil, aspectul menstrei se datorează unor dereglări care apar ( de obicei ) după întreruperea AC.

Eventual, să mergi la un control ginecologic pentru investigaţii suplimentare.

Toate cele bune.

| DDoctorita a răspuns:

Buna KatherineSophia

Vezi tu, dupa cum probabil stii, anticonceptionalele actioneaza in asa fel incat nu iti permit sarcina, in urma schimbarilor hormonale care le fac in organismul nostru.

Prima cauza la care sar gandii orice persoana, fie doctor fie nu, e o dereglare hormonala, dar bineinteles, atata timp cat prima data ti-a venit catusi de bine, si a2a nu, probabil pe langa aceaste dereglari hormonale, ami este ceva secundar.

Hormoanele din organismul nostru tind foarte repede in asi revenii la normalitate, pentru ca fara ele nu funcionam.

Multa bafta iti doresc, si dupa cum sa mai zis, cel mai bine ar fi sa consulti medicul de familie, daca el nu te poate ajuta, te va trimite la un ginecolog, sau poate chiar un endocrin. happy

| Selima a răspuns:

Atata timp cat nu ai avut contact sexual nu iti fa griji, dupa ce lasi contraceptivele corpul are nevoie de timp pentru a reveni la normal. Daca te ingrijorezi te poti duce la doctor, el iti poate spune mai multe. Nu conteaza dupa cat timp le intrerupi, hormonii deja au intrat in sistem, eu am luat anticonceptionale timp de un an si cateva luni, le-am intrerupt si primele cateva luni cm a venit dereglat, dupa aia s-a reglat si si inca o data s-a dereglat grav, apoi am mers la doctor, m-a trimis la endecrinolog si acela mi-a recomandat sa incep din nou anticonceptionalele