| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Cat costa un aparat dentar fix? cine a purtat, sau poarta sau are idee cat costa. Multumesc funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Prezent! Aparatul dentar fix, cel "clasic", de metal, costa in jur de 1000 RON (10 milioane de lei vechi) numai pentru o arcada. Cel ceramic sau alt tip costa ceva mai mult, insa eu ti-l recomand pe cel din metal. In orice caz, nu ar trebui sa coste mai mult de 15 milioane vechi pe arcada, maixim.

| CannbalCorpse a răspuns:

Depinde eu nu am avut aparat dentar fix, mi-am luat unul la un pret mai accesibil si mai rezonabil intre 200-300 de ron, rrecunosc sa ma enervam pe aparat si il rupeam aveam vreo 8 ani era rosu cu sclipici thinking oricum aparatele dentare fixe pornaesc de la 300 si pot ajunge la sume de pana la 1. 500 dde ron, funda?

| KaTaNa97 a răspuns:

Depinde..am aparat dentar fix
sunt de doua feluri:
metalic-1500 lei
fizionomic(transparent)-2000 lei

| RamonaIonescu a răspuns:

Depinde, preturile pot incepe de la 500 lei si pot ajunge chiar si pana la 3000 lei daca optezi pentru cel care nu se vede. Sper ca te-am ajutat :*

| FelieDePaineArsa a răspuns:

Depinde daca il vrei ceramic sau nu. Ceramicul costa mai mult decat cel normal, dar nu se vede asa rau.
Cel mai bine te duci la ortodont si discuti acolo.Preturile variaza de la cabinet la cabinet.