| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un medicament care nu se mai găsesște pe nicăieri, dacă știți pe cineva la vreo farmacie și puteți întreba pentru mine mi-ar fi de foarte folos pentru mama mea, are nevoie de acest medicament: ADRENOSTAZIN 1, 5 mg soluţie injectabilă/perfuzabilă, fiole.
Mulțumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faci comanda la farmacia de langa casa si cand aduc medicamentul, va vor suna ei.
Ori faci comanda online, la farmacia Tei, dar trebuie sa mergi personal cu reteta:
https://comenzi.farmaciatei.ro/......ia-p303481

La acest moment, nu ai dreptul sa rogi pe nimeni sa mearga sa-ti caute ceva prin farmacii, fiindca carantina limiteaza iesitul si contaminarea. Nu-i cazul de cerut favoruri, cand periscolul la care te supui, este moartea.
Daca aveti nevoie, merge-ti personal si cautati-va, ori mergeti inapoi la medicul care a prescris acest medicament, sa va dea altceva.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu ați înțeles întrebarea!
Nu se mai găsește nicăieri medicamentul ăsta, la nicio farmacie, dacă aveți pe cineva cunoscut la vreo farmacie și puteți întreba printr-un simplu telefon m-ar fi ajutat! Nu cer nimănui să se ducă fizic. Sunteți aiurea! Total aiurea!
Mi-ați pus un site cu medicamentul în care scrie INDISPONIBIL!
Nu mai pierdeți timpul aiurea cu răspunsuri inutile, vă rog!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am pus un link care spune ca medicamentul se elibereaza doar IN farmacie, cu prescriptie medicala si te-am sfatuit sa ii cauti online sau sa-i suni, pentru a confirma daca mai au produsul.
Cel cu indisposibil, este linkul pus de alt utilizator.

In situatia in care un medicament nu se mai gaseste in farmacii, se contacteaza medicul care l-a prescris si se cere altul.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Annastassia, am gasit medicamentul in stocul intern al unei farmacii din orasul meu. Nu se mai fabrica si nu se mai furnizeaza nicaieri. Mai am o sansa sa il gasesc in stocurile farmaciilor existente. Am prescriptie medicala, caut online si sun, fac deja asta, dar cer si ajutorul oamenilor, in sensul asta.
Am contactat medicul si mi-a dat alt medicament, normal, doar ca totodata nu este la fel de bun ca ala, si mi-a recomandat sa continui sa caut acel medicament, pentru ca este cel mai bun. Si asta fac!
Mersi!

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Ați verificat site-urile?
Scrie clar INDISPONIBIL!
Nu mai dați răspunsuri aiurea, dacă nu verificați utilitatea!

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

DUDE, FOR THE LOVE OF GOD
esti unul dintre IMBECILII AIA pe care daca nu ii iei cu "te rog frumos lasa-ma sa iti rezolv problema" atunci te la in balon ca doar el stie mai bine decat tine ce citesti tu insuti cu ochisorii tai mici si porcini

https://www.pfarma.ro/......31001.html

13.88 Lei Pret cu TVA inclus

"ATENTIE!

Acest produs NU poate fi achizitionat online.
Puteti rezerva produsul online si ulterior il veti ridica personal dintr-o farmacie"

DECI PRODUSUL EXISTA PE STOC... GEEZAZ, mare e gradina lu' D-zeu si multi CA TINE mai sar si gardul!

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Fratioare, surioara, ai sunat? Ai intrebat? Sunt imbecil nu? Suna si vezi ca ti va zice ca nu il mai au pe stoc! Vedem apoi care e imbecilul. Frate, nu mai raspundeti aiurea daca nu vreti sa ajutati, vreti doar sa ce? Sa luati medalii? Nu se mai gaseste, nu se mai fabrica, caut doar daca a mai ramas printr-o farmacie in stoc, cum am gasit la o farmacie pana acum si l-am luat. Acum caut alta farmacie, unde mai au pe stoc, daca mai au, si ceream si ajutorul oamenilor. Dar na, tu destept/desteapta, il gaseam asa usor pe net si eu prostul care intreaba aiurea.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

"în 10 Aprilie | andyb explică (pentru JicaContra):
Ați verificat site-urile?
Scrie clar INDISPONIBIL!
Nu mai dați răspunsuri aiurea, dacă nu verificați utilitatea!"

imbecilul e ala care imi sare la gat, cu un mesaj in care spune ca "Scrie clar INDISPONIBIL!" DECI E SCRIS, NU AI SPUS CA AI DAT TELEFON, iar EVIDENT, ca ti-o intorc ca pe site NU E SCRIS NIMIC DE GENUL ASTA, iar abia dupa aia imi spui ca ai dat telefon NU CA E SCRIS CE SPUI TU... **NICAIERI**

iar apoi o tii pe a ta, ca de ce nu am dat eu telefon?
nu imi esti familie, nici prieten, nici sef, nici macar coleg, nu prea vad de ce as da telefon pentru tine?!? doar ca sa nu imi mai sari la gat?!? de aia nu mai ploua!

iar, ca sa terminam intr-o nota de imbecilitate absolut absoluta, indiferent daca nu a venit cu o solutie folosibila, TOTUSI un necunoscut a incercat sa te ajute, iar tu raspunzi in felul asta, moment in care te intreb, CREZI CA MERITI VRE-UN AJUTOR?!? ca MIE NU MI SE PARE!

concluzia: GHICI cine e imbecilul!

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

O las baltă, că nu ne înțelegem.
Vezi că a uitat TPU să te corecteze cu o greșeală: "MERIȚI VREUN AJUTOR"
De la oameni ca tine, chiar nu merit, nici nu-mi doresc!
Baftă!

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce destept esti, nici nu ai nevoie de nici un ajutor de la nimeni daca esti asa de bun sa vezi greselile gramaticale ale altora, imi vine sa plang de fecirire (daaaaaaaa, am chinuit cuvantul intentionat, o sa ma corectezi si la asta?!?)

hai sa iti dau o lectie de viata, GRATUITA, daca sari la gatul cuiva care vrea sa te ajute, si altii vad, atunci NIMENI nu mai vrea sa te ajute, pentru ca se vor astepta sa, sari si la gatul lor

asa ca tine-ti respiratia pana cand cineva o sa te pupe in kur ca sa il lasi sa te ajute!

esti tare, tine-o tot asa!

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Frate, tu nu vrei să ajuți, vrei doar să te faci remarcat că ești mai tare ca alții. Gata, ai câștigat, ești mai tare, măcar abține-te acum.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Nuuuuu, sigur ca nu, si orice altceva te face pe tine sa dormi bine noaptea
si sa ai ultimul cuvant!

sa cresti mare, poate atunci o sa intelegi, ca cineva care face misto de orice ii pica in mana POATE sa si ajute in acelasi timp, iar daca tu ai vrea ajutorul cuiva, nu ai pune conditii tampite sa fii luat cu lugu-lugu sau faci urat!

| RavenNymph a răspuns:

Există în mai multe orașe voluntari de la Crucea Roșie și nu numai, care răspund la apeluri și îți cumpără alimente și medicamente. Caută numărul lor de telefon sau adresează-te la primarie. Dacă nu o să găsească nici ei prin toată localitatea, încearcă să faci comandă la vreo farmacie online.

| anonim_4396 explică (pentru RavenNymph):

Ce anume trebuie să caut mai exact?