| Sav_Alexandru_1990 a întrebat:

Bună TPU, am nevoie de un sfat și niște informații legate de dinți
Aseară mi-s-a rupt un un dinte în fata
Mi-a făcut iubita mea un Burger ( foarte bun ) și am muscat și am auzit un poc în gura... Am tras dinții din el și unu era acolo...
A mai rămas o bucata mica în acel loc dar majoritatea lui s-a rupt ( crăpat )
1 cât costa sa îl fac?
2 este vreo problema dacă stau mult timp cu el lipsa ( în afară ca arat oribil )?
3 ce proces se face... gen când îl fac... Cum mai exact se va face?
Dau funda la cel mai bun răspuns happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, spune-i iubitei tale sa toace carnea si sa elimine bucatelele de os ca risti sa-ti spargi dintii si este prea scump sa-i repari.
Apoi, dintele trebuie reparat de urgenta, altfel risti sa se crape pana in radacina si in cazul ala, trebuie scos. Fiind un dinte din fata, nu prea ai variante decat sa-ti puna unul fals acolo, legat de alti doi dinti buni, pe care ti-i va pilii si imbraca.
Sfatul meu este sa mergi acum, de urgenta la medic, sa-l repare cu ceramica... si va arata ca nou, indiferent cat costa.

| Sav_Alexandru_1990 explică (pentru Violleta2022):

Ce nu am inteles a fost ca acel Burger era moale... Nu avea nimic în el care sa provoace asta
S-a rupt așa ușor... Dacă dădeam cu limba înainte acolo sigur ieșea...
Nu am inteles de ce așa ușor... Este un dinte ar trebui sa stea acolo bine și solid

| Bula a răspuns (pentru Sav_Alexandru_1990):

Eu asa am ramas fara un dinte: muscat in paine moale, doar piulita din ea a fost tare crying
Am dus "mostra" la producatorul painii, ne-am inteles la urma si a suportat costul reparatiilor dentare, dar care au tinut mai putin de 5 ani sad

Chiar daca avem mare grija, oricand putem pati ceva, cauzata de neglijenta sau prostia cuiva, iar urmarile pot fi pe viata...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sav_Alexandru_1990):

Poate fusese crapat mai demult si de data asta, s-a rupt pur si simplu!
Dar tot trebuie s amergi la medic, ca n-ti va place sa rada lumea de tine cu dintele rupt, in special prietenarii tai.