| Daiana177 a întrebat:

Buna tpu.Am o carie foarte urata.Sunt ingrijorata pentru ca acum a crescut in ea un fel de gingie sau mai degraba a iesit din ea ceva.O sa merg la dentist in curand dar pana atunci vreau sa stiu daca unul dintre voi a patit sau daca stiti ce este mai exact.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"a crescut in ea un fel de gingie sau mai degraba a iesit din ea ceva"

diagnostic online și in orb (blind)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoate-o,dă-o în colo de carie, și eu am avut, am scos dintele și gata. Peste câțiva ani îmi bag altă măsea

| Ale5184 a răspuns:

Nu stiu ce poate fi, important este sa mergi la stomatolog. Daca a ajuns la nerv si ai o infectie, sfatul meu este sa o scoti. Am patit si eu si mi s-a spus ca poate fi salvat. Am aruncat aproape 2000lei si degeaba. Ca sa aflu mai apoi ca daca ai o infectie, nu se va trata niciodata. Sper sa nu fie si cazul tau, dar cel mai bine e sa o scoti si iti faci implant apoi

| Ale5184 a răspuns:

Apropo, esti sigura ca este ceva ca o bucată de gingie? Daca este destul de adanca acea carie si a ramas o bucatica de la mancare acolo, la atingere poate fi dureroasa daca apesi si sa creeze ideea ca ar fi ceva din dinte.

| Syrten a răspuns:

Am avut și eu. trebuia scoasă acum câțiva ani dar îmi era frică. e pungă cu puroi, îți scoate măseaua și aia e. Nu doare absolut deloc, e puțin incomod în zona aia o vreme, dar o să fie ok. Tremuram de frică pe masa dentistului dar s-a dovedit a fi o nimic toată.