| EmilTraian95 a întrebat:

am o durere foarte intepatoare in partea stanga ( chiar zona inghinala vis-a-vis de apendice ) pe care am capatat-o la un meci de fotbal. A trecut o luna jumatate de atunci si inca ma doare cand sutez in minge sau cand ridic genunchiul foarte sus. Exista sanse sa fie hernie sau fractura musculara? Ce proces medical ar trebui sa suport? Sa merg la un medic chirurg sau se vede problema la ecograf?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cand ridic genunchiul foarte sus.
Hernie.

| Altadata a răspuns:

Salut! Și eu am aceleași dureri că tine cred, nu pot zice că sunt aceleași. De acum câțiva ani am avut niste dureri in partea dreapta oarecum in zona apendicelui și pe atunci le-am lăsat așa, acum dupa vreo 4 ani au apărut iar durerile și de data asta am fost la un control prima oara pentru rinichi iar mai apoi am fost trimis la un chirurg care mă trimis să fac o ecografie și mai apoi m-a consultat, din ecografie nu a rezultat nimic în neregula, dar chirurgul când m-a consultat a zis că am hernie inghinală. Medicul de familie a zis sa mai incerc sa merg la un chirurg și așa am făcut iar acesta a spus că nu am nimic mai ales că pe ecografie nu se vede.
După toată povestea ideea e că după ce mergi la medicul de familie el îți va da o trimitere unde știe el mai bine și după caz vei face și o ecografiei, dar dacă tu ai mai făcut efort in aceasta luna cat aveai dureri și durerile nu sunt groaznice e posibil sa fie niste dureri normale, totuși consulta un medic