Întrebare recomandată | mihaela2526 a întrebat:

am o intrebare..am un ingeras de 4 luni, care are niste pete rosii pe fata.i-am dat cu crema recomandata de doctor(de la buchen) dar degeaba..parca mai rau ii face..de la nastere a inceput sa-i apara..si ia trecut.iar apare..si tot asa.voi ce imi recomandati? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Este bine sa fie consultat de un medic pediatru. Diversificarea alimentatiei cred ca nu ai inceput-o si e posibil sa fie o alergie la lapte-san sau praf.Pentru exactitate este necesara o anamneza mai detaliata.Nu mai folosi crema respectiva pana afli cauza, poate sa-i faca mai mult rau.Ai grija de micutul tau ingeras!

| mona a răspuns:

Posibil sa fie alergie de la lapte

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că este vorba de crema următoare :
http://www.bubchen.ro/......bchen-werk

NU cred să ajute prea mult o astfel de cremă.

Cel mai indicat ar fi să mergi la medicul pediatru şi, eventual, să mergi cu bebe la un control de specialitate ( dermatologie pediatrică ) pentru a se identifica cauza EXACTĂ a acelei iritaţii/pete.

E posibil să fie vorba de o alergie la ceva din alimentaţie ( posibil chiar la laptele matern, dacă l-ai alăptat )...

Toate cele bune şi multă sănătate.

| MrAlegzandruh a răspuns:

Mai intai afla ce boala e si cauta la farmacie ori pe internet, sunt de obicei creme hidratante pe teleshoping.Bafta!

| sexyeyes a răspuns:

Ciao mihaela. Am si eu o scumpica mica de 4 luni. Si ea are niste pete rosii in obrajori si chiar daca o dam cu ce ne-a dat medicu tot nu ii trec, doar dispar asa pentru o perioada mica de timp si apoi apar iar. Treaba este in felul urmator: pielea bebelasilor este foarte foarte sensibila. Un simplu pupic pe obraz, sau o atingere cu un servetel, etc, pot cauza acele pete. Eu sunt din Cluj-Napoca, medicul la care merg cu fetita este unul foarte bun, deci am incredere in el, iti spun asta pentru ca ceea ce ti-am scris tie aici mi-a spus el mie. Nu te speria, ai sa vezi ca o sa-i treaca in timp.

| valentinadafy a răspuns:

Poate a fost o problema din nastere. stiu si eu

| andraboss a răspuns:

Mai du-te o data la doctor happy

| mihaela2526 explică:

Din pacate nu mai am lapte, l-am alaptat decat o luna, atat.acum ii dau nan 1, posibil sa fie de la lapte? am inceput de la 3 luni sa-i dau mar ras..si ceai baby drink la recomandarea medicului