| Imstrong a întrebat:

Buna TPU.
Am o intrebare.
Deci am fost la oftalmologie si. Am dioptrii +0.25 la ambii ochi.
Mi-a dat ochelari si ii port la scoala in ore (in pauze nu prea), la calculator, la teme si uneori pe strada.
Cat timp trebuie sa-i port si credeti ca mi se va micsora dioprie.
Va rog, ajutati-ma. Help.
Voi da si o fundita la raspunsul cel mai de folos. Kiss.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NiculaLoredanaAndreea a răspuns:

Deci si eu port ochelari, dar eu am -5 laughing De obicei la miopi nu scad dioptriile, dar la hipermetropie scad daca porti de mic (adica la dioptriile cu +). Indicat ar fi sa porti ochelarii pana la 18-20 de ani pana ti se stagneaza vederea si apoi poti intreba medicul happy Eu de exemplu port ochelarii mereu si totusi la fiecare 6 luni imi creste dioptria cu 0.3-0.5, dar am citit pe net ca in perioada pubertatii e normal happy Sper sa poti sa scapi cat mai repede de ochelari, sau poate pe viitor o sa iti poti procura lentile de contact happy

1 răspuns:
| Nonameagain a răspuns:

Dioptriile nu scad. Daca nu ii porti dupa prescriptie, dioptriile pot sa creasca. Daca ii porti cum ti s-a spus (permanent sau doar la citit), atunci stagneaza. Ai grija, nu-ti strica ochii!