| Jsheje a întrebat:

Bună TPU, am o întrebare, din ce cauza pot pocni venele? Adică am niște urme pe piele în spate la genunchi și mama când a văzut a zis ca sunt venele pocnite. Din ce cauza? Nu știu dacă e importanta informația asta dar am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Ai mici vase de sange CAPILARE, adica alea mici sparte.
''Acestea apar fie din cauza unei fragilități capilare, fie din cauza unor probleme mai serioase legate de o insuficiență venoasă, care determină și apariția varicelor. Venele sparte se manifestă ca o rețea de vase superficiale de culoare roșie sau violacee, iar cel mai mare factor de risc pentru apariția acestor vase de sânge sparte, care determină această fragilitate, este moștenirea genetică. Deasemenea, există și anumite obiceiuri pe care le avem și care pot afecta microcirculația: epilarea cu ceară, saunele sau băile fierbinți și alimentația nesănătoasă.

Cauzele care conduc la apariția vaselor sparte sunt:

ortostatismul (statul prelungit în picioare)
expunerea la soare
consumul de alcool
fumatul
statusul hormonal – sarcină, pubertate, menopauză
factorii genetici''.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată?