| AndreiZzlol a întrebat:

am o întrebare. Imi este cam rusine sa intreb chiar si aici dar o consider o problema care se poate agrava daca nu este tratata ca atare. Am 15 ani si atunci cand incerc sa imi descalotez penisul, imi este un pic dificil, fata de cum puteam înainte. Ma ustura putin preputul dar in rest pana la urma reusesc. Pe langa asta mai am si o mica mancarime tot la preput. Glanda in sine nu are nimic, nu ma doare, nu ma ustura si ea, nu are culoarea schimbata si nu simt nimic atunci cand urinez. Am incercat sa caut detalii despre acest lucru si am aflat ca este posibil sa am fimoza.Dar neintelegand termenii biologici si stintifici prea bine nu prea am inteles multe iar pe parintii imi este un pic rusine sa ii intreb.
Intrebarea mea pentru voi este daca chiar am fimoza sau nu si daca necesita consultarea medicului sau e totul normal?

! Rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar, probalma ta cu imposibilitatea decalotarii usoare a penisului ( in stare de erectie), se cheama: FIMOZA.
Un medic urolog poate sa-ti spuna ce grad de fimoza ai, in urma unui control medical.
In functie de gradul de fimoza, se recomanda tratament local sau interventie chirurgicala.
Este vital ca fimoza sa o rezolvi din timp, ca sa eliberezi penisul si sa-i permiti sa creasca si in cativa ani, sa poti avea sex.
Bineinteles ca trebuie rezolvata inainte sa apara complicatii.
https://www.csid.ro/......-17662252/

Sa nu uitam ca penisul creste doar pana la varsta de 16 ani, deci trebuie eliberat foarte repede, fiindca mai ai doar 1 an, sa mai creasca un pic.

1 răspuns:
| zilog a răspuns:

Se rezolva mergi la medic urolog!

Eu dacă as fi in locul tău i-aș da prima dată cu alcool iodat apoi aș turna pe el albastru de metilen, apoi l-as băga într-o sticulță cu apă oxigentă apoi i-aș da cu tetraciclină unguent in fiecare zi
dimineata dat cu albastru de metilen
apoi toata ziua i-as da cu tetraciclină unghient
eventual as mânca și niste pastile de urinal acut
uractiv