| Fr3shb0y a întrebat:

am o întrebare legată de țigaretele ce încălzesc tutunul. Sunt mai nocive la plămâni decât cele normale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu exista "tigarete care incalzesc tutunul".
Tigaretele "normale" contin tutun, care se arde.
"Tigaretele" electrice contin glicerina, in care sunt amestecate diferite arome si nicotina (dupa caz). In aceste "tigarete" este o rezistenta electrica care - asemanator unui resou - incalzeste lichidul, care se efapora cu "fum" (aburi) alb, asemanator vizual tigaretelor normale.
Evident, orice substanta introdusa in organism il poate afecta negativ, daca cantitatea este mare.

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"Nu exista "tigarete care incalzesc tutunul"."

Ba da, exista de cativa ani. Ai ramas in urma cu tehnologia.laughing

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Da-mi un link (explicativ) sa mai invat si eu ceva nou. happy

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Aaaaaa... inteleg, acum stiu la ce te referi.
Acele dispozitive aburisesc tutunul si mintea celor creduli, care cumpara asemenea prostii (vezi pretul lor si a tutunului).
Daca nu vrei sa faci fum, mai bine mesteca tutun!

| Fr3shb0y explică (pentru Bula):

Ai auzit de glo și iqos?

| Bula a răspuns (pentru Fr3shb0y):

Da, m-am referit la iqos.
Scump si are gustul ca la mestecat tutunul.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt la fel de novice si mortale, ca orice tigara cu nicotina, indiferent ca le incalzesti sau le racesti, tot cantitatea aia de nicotina o inhalezi in plamani.

| gabicoo a răspuns:

Și unele și altele sunt nocive! Îți recomand să te lași!

Efectele acelor dispozitive de încălzit tutunul încă nu sunt bine studiate. Unii le laudă alții zic că sunt extrem de nocive. Vorbesc și ei în funcție de interesele celor care îi plătesc!

Bunicii noștri au fumat Carpați fără filtru, iar unii din ei au trăit până la 80 de ani! Acum și țigările obișnuite și cele electronice sunt extrem de toxice. Totuși aparent aceste dispozitive de încălzit tutunul par a fi mai puțin nocive decât țigările clasice și cele electronice. Țin să Precizez - Par!

Dacă ești dependent de nicotină folosește acei plasturi care se lipesc de piele! Sau dacă ții neapărat să fumezi poți să-ți cumperi o pipă și tutun de pipă!
Sfatul meu e să te lași de fumat!

| SG1995 a răspuns:

Nu, sunt la fel de nocive ca cele normale.

| Digikey a răspuns:

Se pare ca sunt mai nocive decat cele clasice.
Vanzatorii de nicotina au platit cateva studii "stiintifice" care sa le creasca vanzarile si este ok, pana la urma cei cu iq-ul mai mic vor continua sa fumeze.

| Wr3nch a răspuns (pentru Digikey):

Pai principiul asta si studiile cu produse naturiste is platite de firmele care le produclaughing

| Digikey a răspuns (pentru Wr3nch):

Asa este, trebuie urmarit traseul banilor ca sa afli adevarul.
Nici dracu nu se apuca de capul lui sa faca un studiu doar de dragul studiului.

| oz_1736 a răspuns:

Si au o aroma care nu-mi place. Ai la dispozitie 3 minute sa termini de fumat. Daca sunt mai nocive nu stiu, dar nu mi-a placut gustul si faptul ca te obliga sa respecti un timp limita