| XcrisSSx a întrebat:

Bună, TPU! Am o întrebare. Masturbarea dăunează corpului atâta timp cât fac sala? Doar în domeniul culturismului mă interesează. Am citit diferite articole în care ear vorba ca dăunează din cauza conumelui ridicat de proteine, saruri etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai bine cauta-ti o gagica... sigur nu va dauna... big grin

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, masturbarea este normalasi benefica sanatatii, atata timp cat nu este excesiva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Exact, ai citit bine. Acum depinde, masturbarea patologica dauneaza, daca mai dai noroc cu dreapta o data la 2-3 zile nu e bai. Sau nah, nu masturbarea e problema, ci ejacularea (nu scrie nicaieri ca nu poti sa o freci dimineata de sculare fara sa ejaculezi, apoi sa bagi un dus rece si sa iti incepi ziua).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios,din cauza consumului de proteine si saruri?
Sa nu mai citesti de la ala.
Dauneaza pentru ca elimini testosteron.
Pentru ce e bun testosteronul?
Testosteronul este un hormon masculin cu rol androgen (dezvoltarea trasaturilor masculine) si anabolic (dezvoltarea musculara).
Deci,daca nu te poti lasa,fa-o o data pe saptamana,la doua saptamani, sau deloc.
E mai bine sa faci sex pe bune, decat sa ti-o freci, e mai benefic din orice punct de vedere.
Cand ejaculezi pierzi o cantitate mare de energie, pe care o poti folosi facand sala de exemplu.
Stii ce ai de facut big grin

| Glasshead a răspuns:

In primul rand nu te mai lua dupa prostiile de pe net. Daca faci sex nu e tot acelasi lucru? viata e ca sa o traiesti nu ca sa iti fie frica. Traieste placerile vietii bro, dar vezi sa nu ti se urce la cap.In al doilea rand doar gandeste-te ca 98% dintre baieti se masturb3aza. A murit cineva? Nu! Deci bafta si descopera si redescopera placerile vietii, deoarece de asta a fost creata viata! Funda?

| Mrr2000 a răspuns:

Nu stiu cum am ajuns aici happy

| Ionut621 a răspuns (pentru Mrr2000):

Nici eu nu stiu. laughing

| dfx102938 a răspuns:

Da.i tati, dar mai rar. Recomandat seara inainte de culcare.

| Infamous26 a răspuns:

Nu dauneaza deloc corpului, e ca si cum ai face sex numai ca folosesti mana dreapta happy. Ideea e ca nu e ok sa faci asa ceva, eu zic sa te lasi