| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

am o intrebare: tigara trage curentul din ureche? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Treaba cu "m-a tras curentul la ureche" nu e o explicatie medicala. Daca ai vreo durere aceasta provine din alte lucruri. Infectii, inflamari sau alte afectiuni si fumul de tigara nu le poate trata

| CuriousStuff a răspuns:

In medicina nu exista diagnostic de "curent in ureche" si nici ceva asemanator, dar placebo e mare... Poti sa incerci, cica da rezultate.
Multa sanatate.

@TCosminn Fata se refera la bagatul unei tigari aprinse in ureche (cu filtru in ureche, nu cu jarul). In popor se foloseste destul de des si se spune ca are si efect atunci cand "te-a tras curentul", dar in medicina nu exista "te-a tras curentul".

| untu a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=a43OP74fGkw doar asa se trage curentul din urechi cu flama, nu tigara!

| justanotheruser99 a răspuns:

Poate pare ciudat, dar da.

| Harley18 a răspuns:

Te-a luat curentul? big grin
Eu zic sa mergi la doctor el va sti mult mai bine ce e de facut.

| TCosminn a răspuns:

Cum adica, curentul din ureche?! Acum sa analizam totusi un potential raspuns. Ce efect poate avea tigara la nivelul urechei daca fumul se duce in plamani. Trompa lui eustache este o legatura intre nas si ureche dar nu vad nici cum tu ai putea sa tragi curentul din ureche cu tigara. Sa inhalezi fumul pe gura si sa il scoti pe nas? Eu nu vad o posibilitate. Cand mai auzit de astfel de lucruri te rog sa ceri si explicatia.

| Borhifr a răspuns:

Da, pui tigara in ureche si iese curentul

| Marynel_Manolache_S._1999 a răspuns:

Da,pare ceva nostim insa este adevarat.
Daca te-a prins curentul, poti pune o tigare aprinsa cu filtrul in ureche si astepti ca ea sa traga curent.
O sa vezi ca tigarea se duce si o sa spui, mama ce fumatoare e urechea mea!
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| ALGator a răspuns (pentru Marynel_Manolache_S._1999):

Deci urechea trage din țigară.

| untu a răspuns (pentru Marynel_Manolache_S._1999):

Nu merge cu asa ceva!