| Biee16 a întrebat:

Bună, TPU. Am o întrebare urgentă, in pielea catelului meu s-a înfipt o căpusă si cand am incercat sa o extragem din pielea lui cu penseta capul capusei i-a ramas in piele. Ce sa fac? Am incercat sa dezinfectez zona cu spirt, nu am putut sa-l duc nici la veterinar pentru ca astazi nu a lucrat maine ca e duminica iar maine nu lucreaza nimeni pentru ca e 1 mai. Pateste ceva catelul? Imi e foarte teama pentru ca iubesc foarte mult catelul asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Inainte sa actionezi, e bine sa te informezi. Nu se trage oricum de capusa, pentru ca ii ramane capul infipt in piele, ceea ce ar putea complica lucrurile.
Cu toate acestea, unii afirma ca: "Nu intotdeauna vom reusi sa scoatem si capul capusei, care poate sa ramana in piele. Nu va panicati, nu este un capat de lume. In mod firesc, in cateva zile organismul il va expulza. Nu capul insectei este cel care provoaca inflamatia, ci saliva acesteia.
In urmatoarele zile, analizati locul muscaturii. Daca obervatica roseata si inflamatia persista, ba chiar evolueaza, prezentati-va la veterinar."
http://www.zooland.ro/......imale-3963

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Picuri acetona sau benzina pe capusa si iese singura in 1-2 minute. stie toata lumea metoda.

| Lexi98Taiga a răspuns:

Cand cainele meu a avut am aplicat untura pe capusa si dupa scurt timp s-a sufocat si a cazut.