| anonim_4396 a întrebat:

Am o masea care mi s-a rupt acum vreo 5 ani.in mijloc e goala dar nu doare.
Mi-e foarte frica sa merg la doctor. ce spune-ti se mai poate salva sau va trebui scoasa? ( e rupta de jumate si chiar de sub gingie)
Multumesc pentru. raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul stomatolog şi nu vei simţi extracţia ei deoarece vei face o anestezie locală.
Pa, pa.

| nikol a răspuns:

Sa nu iti fie frica sa mergi la dentist ca daca nu te duci ramai fara dinti in gura.Pai depinde cat de cariata e maseaua daca se poate salva asta daca te duci la un medic bun.Eu am fost la un medic foarte bun am avut si eu o masea care era gaurita toata inauntru si stomatologul a zic ca o pot salva si mi-a salvat-o mi-a scos nervul ca am avut nerv mi-a pus un surubel in masea si mi-a umplut maseaua cu un chit puternic.si nu ma deranjeaza surubelul inauntru. Daca te duci du-te la unul bun ca daca te duci la unu cu bani mai ieftin nu iti face treaba buna.Desi ma costat ceva mai mult dar a facut o treaba buna.Eu o perioada numai la dentist ma duceam in fiecare zi m-am si obisnuit cu injectiile (anestezia)Sa nu iti fie frica ca nu ai de ce.mie chiar a inceput sa imi placa la stomatolog.Mie mi-a salvat cativa dinti care alti stomatologi mi-a zis ca gata trebuie scosi.

| MarinaElena a răspuns:

Aceasta masea trebuie scoasasad.Si nu ai de ce sa iti fie frica de dentistwinking! Ti-o va scoate repede si plus ca iti va face anestezie si te va durea foarte putin(proprie experientabig grin).
Lasa frica si succes!

| nikoleta_5226 a răspuns:

Eu mi-am facut curaj si am vizitat dentistul( am trecut prin aceiasi situatie) si am aflat ca se poate salva cu o plomba pe coroana si pe radacina maselei... fundita?

| nicol3 a răspuns:

Buna Alexa. Ma confrunt cu o problema asemanatoare cu a ta. Am o masea care s-a rupt in doua (inainte a afost scos nervul si opturat canalul). Am postat o intrebare si apoi am citit si despre problema ta. Poti sa imi spui cum s-a rezolvat in cazul tau? A fost nevoie de extractie? Radacina era buna sau avea infectie?