| ioanalexandra345 a întrebat:

Am o mica problema. Am purtat ochelari un an jumatate( in fine nu prea i-am purtat) laughing si am avut dioptrii de -0.25 ambii ochi. Saptamana trecuta am fost la control iar dioptria mi s-a marit la -0.5 la stangul si -0.75 la dreptul.
Acum 30 de min mi-au ajuns ochelarii si observ ca am o mica ameteala si imi simt ochii obositi. Vad perfect cu ei. Oare ameteala e din cauza ca ochiul nu este obisnuit inca cu aceasta dioptrie mai mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sara1248 a răspuns:

Da. Si eu am exact aceleasi dioptrii, sau le aveam acum jumatate de an... laughing Si am patit la fel cand mi-am schimbat ochelarii. O sa-ti treaca in vreo 2 zile cand o sa te obisnuiesti cu ei. happy

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te obisnuiesti in cateva zile

| Iote a răspuns:

Desi ti se spune "te vei obisnui", nu e normal. Asta inseamna fortarea ochiului. Mergi inapoi la optica pentru verificare. Ceva este gresit acolo.

| CristianaMaria a răspuns:

Da evident.Si eu am patit la fel.In doua-trei zile nu o sa mai ai treaba. Dioptriile probabil vor continua sa creasca pana pe la 20 de ani cand se opreste si cresterea globului ocular.Ar fi bine sa ii porti, sa nu ajuti prin fortare/oboseala miopia sa avanseze.Chit ca tu porti ochelarii, dioptria se poate mari dar tu daca nu ii porti, accelerezi procesul.e normal sa ai impresia ca vezi totu bombat, ca atunci cand mergi la cinema la 3d si port ochelarii lor laughing. dar te vei obisnui imediat.nu te ingrijora, asta sa fie cea mai mica problema.sunt altele mult mai grave de atat oho...plus ca fetele cu ochelari sunt sexilaughing

| AndreeaCristina1992 a răspuns:

Exact asa am patit eu.Nu te stresa o sa treaca intr-o saptamana sau doua.