| IoanaPuppy31 a întrebat:

am o nelamurire. Eu am pielea alba si am multe semne,am inteles ca nu este indicat sa mergi la solar,chiar si pentru o piele normala. Vreau sa va intreb, nici macar la soare nu am voie sa ma bronzez? Chiar as vrea un bronz vara ce urmeaza ca m-am saturat sa ma faca lumea "alba ca laptele". Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yes a răspuns:

Solarul creste riscul de cancer de piele semnificativ, mai ales pentru cineva cu pielea sensibila.
Poți merge la plajă, dar va fi nevoie de mai mult timp ca sa obții o culoare. FOARTE IMPORTANT sa îți cumperi o crema de protecție solara cu un factor de protecție cat mai mare, iar crema sa o folosești de fiecare data la plaja. Sa stai la soare doar dimineața și dupamiaza, când soarele nu este puternic. Dacă urmezi toate astea, nu ai sa te faci roșie ca racul și în câteva zile ai sa observi o diferență.

Răspuns Apreciat de Editori
| Porcusorul a răspuns:

Avand pielea foarte alba sunt sanse mari sa nu te poti bronza, ci doar sa ti se arda pielea si sa se inroseasca. Nu doar ca pielea va arata urat, dar e si foarte periculos. De fapt, pentru persoanele cu tenul foarte deschis e recomandat sa nu iasa deloc din casa vara in intervalul orar 10-18 fara sa-si aplice cu generozitate pe fata, maini si picioare creme cu protectie solara minim SPF 30. Alte sfaturi iti poate da doar un dermatolog dupa ce evalueaza tenul si problemele lui.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai voie dar nu la orele cu soare foarte puternic( poti sta in intervalu 8-12; 17-19) si cu protectie solara de chiar 50 la primele contacte cu soarele, dupa un timp poti trece si la 30

| Iote a răspuns:

Ba da, ai voie la plaja. Numai ca avand pielea foarte alba, ai grija sa nu te arzi. Trebuie sa-ti obisnuiesti pielea cu soarele, treptat. Stai prima zi 10-20 minute, a doua zi 30 si tot asa. De preferat dimineata si dupa amiaza. Nu te vei face neagra ca taciunele, dar tot vei capata o culoare.
Persoanele brunete si cu pielea mai rezistenta nu au aceasta problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi mandra ca ai tenul foarte alb. Nu uita cu cat esti mai alba cu atat esti mai ariana/superioara (frumoasa)

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Arian nu inseamna cu pielea alba. Iar superioritatea ti-o da mintea, nu pielea.

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Ai voie sa stai la soare dar solarul este mult mai periculos in special pentru semne