| Kisses a întrebat:

Buna TPU! Am o pata alba la genunchi de 1cm. Nu este foarte alba, putin mai deschisa decât pielea mea. Am fost la dermatolog si a zis ca nu știe ce este, sunt totuși suspecta de vitiligo, deși a zis doamna doctor ca nu ar crede si totusi a prescris gel Vitix. As vrea detalii de la persoane cu vitiligo. Petele astea se măresc în ani? Se opresc cu ceva? Am început sa ma gândesc numai la aceasta pata, nu mai dorm nici noaptea, imi este frica sa nu ma albesc toată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| XatomisX a răspuns:

Eu am vitiligo de pe la 12 ani acum am 25 si nu s-au marit am pe pulpa piciorului si in cotul drept, iar acel vitix nu fuctioneaza m-am dat 1 an de zile si nimic cel mai bine e sa il lasi asa nu iti afecteaza cu nimic sanatatea si nu se extind asa mult cum pare oricum nu e mare lucru'

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vitilingo e si pe baza de stres.
Daca te agiti iti agravezi singura boala.
Ia vitamina B12 si relax.

| Kisses explică (pentru anonim_4396):

Sper ca ai primit mesajul meu

| Dintrebare a răspuns:

Nu stiu daca te va ajuta cu ceva raspunsul, nu sunt medic. Dar cunosc pe cineva care are o pata aproximativ cat o palma, pe burta. La fel ca a ta, nu e depigmentata complet pielea. I s-a zis ca este un semn si ca nu e vitiligo. Acea pata nu si-a modificat deloc dimensiunea si nu au fost probleme suplimentare. Un medic dermatolog ar trebui sa iti spuna clar despre ce este vorba si in functie de diagnostic vei afla si daca trebuie sau nu un tratament. Incearca sa mergi la un alt medic. Nu are rost sa dai cu geluri pentru vitiligo daca nu este vitiligo.

| En3Rgi a răspuns:

Nu este ceva care sa iti afecteze sanatatea, sunt defecte ale pielii. Am intalnit mai multi oameni care au si de ani de zile pete albe si sunt perfect ok. Singura problema este ca arata "urat" si da, se pot inmultii cu timpul in anumite zone.
Se poate "vindeca" cu anumite creme, medicamente sau operatie cu raze ultraviolete, dar astea le decide numai medicul dermatolog.

| Oanasecret1 a răspuns:

Da se vor înmulți dacă nu tratezi dar nu prea cred ca ai pentru ca oameni au cel mai des din naștere asta dar dacă ai trebuie sa tratezi URGENT