| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena care se plange mereu de intarzieri are menstruatiei. Are 17 ani si nu a avut contact sexual pana acum cu niciun baiat. In ultima vreme a luat cam mult in greutate. Se poate intampla sa fie din cauza asta? Luna trecuta nu i-a venit. E motiv de ingrijorare? Cum o pot ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Are probleme hormonale(probabil e un pic mai paroasa sau ii lipseste par in anumite zone)
sa vada un ginecolog, bine?
nu, nu e din cauza lipsei

| Monica07 a răspuns:

Pai daca nu a avut niciun contact sexual si esti sigur ca nu te-a mintit atunci este un lucru normal nu tot timpul vine pe aceeasi data sau poate intarzia si mai mult de cateva zile. pentru a fi sigura du-te cu ea la un control ginecologic. si nu cred ca este din cauza greutatii nu la varsta asta si mai ales daca nu are probleme cu sanatatea. oricum controlul la medicul ginecolog chiar daca nu sunt probleme ar trebui facut o data pe an cel putin. sper ca te-am ajutat

| AyameSte a răspuns:

Citisem undeva pe net ca ar putea fi si din cauza unei greutati depasite. nu stiu ce sa cred