| anonim_4396 a întrebat:

Buna Tpu.Am o problema.Acuma dimineata am observat la ochi pe pleoapa de sus spre coltul ochiului drept spre nas o rosata si pielea este mai altfel si ma mananca.Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ceea ce descrii tu, dar in cazul meu, acestea sunt primele semne ale aparitiei si dezvoltarii unui orgelet ( popular se numeste "ulcior"). Daca medicul de familie sau oftalmologul confirma urmeaza recomandarile celui mai cunoscut medic oftalmolog dr. Monica Pop:
http://monicapop.ro/tratamentul-orgeletului-ulciorul/#more-170

Bula
| Bula a răspuns:

Este o infectie.
Mergi la urgenta oftalmologica sa-ti acorde un tratament!
Daca nu ai in apropiere, mergi la prima farmacie, arata-le despre ce e vorba si-ti vor da picaturi sau unguent, cu care va trebui sa-ti tratezi ochiul.

Important!
Pana ce iti trece aceasta infectie, foloseste un prosop personal, pe care sa-l fierbi la intervale de cel putin 2-3 zile, dar si dupa ce ti-a trecut infectia deoarece este transmisibila!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate fi și o alergie la vreo cremă, un medicament, ori din cauza polenului din atmosferă etc. Folosește Elocom, unguent. Dar mai întâi, poți întreba la farmacie, ei își pot da seama despre ce e vorba...