| Anonim1124 a întrebat:

Am o problema... Am incercat sa slăbesc si inițial în prima săptămână am slăbit un kg si nu am mâncat vreun dulce, am mâncat in jur de 1000 kcal pe zi. După 2 săptămâni am rămas la aceeași greutate si am incercat sa mănânc mai puțin de 1000 kcal si tot la aceeași greutate am rămas! Cina am mâncat-o mereu la ora 6 adică nu am mâncat-o la ore târzii. Am 70 de kg si vreau sa ajung la 65 sau 60 dar orice as incerca nu pot sa slăbesc. As dori o modalitate in care as putea sa slăbesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te infometa pentru ca organismul tau va intra intr-o stare de supravietuire, nu va sti daca si cand o sa mai primeasca mancare si va conserva bine acele tesuturi adipoase. Eu am slabit 8 kg. Am de gand sa mai slabesc 5. Eu mananc fix 1200 de kcal pe zi, dar ca sa stii cam cat trebuie sa mananci trebuie sa-ti calculezi metabolismul bazal. E bine sa faci cateva exercitii zilnic pentru a grabi arderile (a accelera metabolismul) si incearca sa mananci la acrleasi ore. Ai, insa, rabdare, caici nimic n-o sa se intample peste noapte, mie mi-a luat cateva luni sa slabesc aceste kg. Stiu, pare mult, dar macar am certitudinea ca le-am slabit sanatos si ca nu exista riscul efectului yoyo (slabesti repede, pe urma te ingrasi mai rau decat ai fost). Ai ambitie si voita. Mananca diversificat si nu te infometa. Fa exercitii fizice.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

2 saptamani? stai si tu macar 6 luni si vezi dupa. Ideal ar fi 1 an.

| Apokales a răspuns:

Rabdarea ai incercat-o?! Si nu cobora mai jos de 1500 de calorii pentru ca nu-i sanatos, plus ca nici nu conteaza la ce ora mananci, ci doar caloriile.

https://www.calculator.net/calorie-calculator.html

Unii cred ca un cheat-day ar rezolva problema ta, dar eu nu prea cred. Dieta ta a ajuns la un platou, un punct de care nu mai poti scapa, corpul tau stie ca esti intr-o stare de infometare si incearca sa supravietuiasca conservand acele ultime kilograme de grasime. Am citit chestia asta acum ceva timp, nu prea ii dau crezare, dar ai grija ca nu este bine sa consumi doar 1000 de calorii, incearca acel calculator si estimeaza corect numarul.

| Eireann a răspuns (pentru Apokales):

Asta cu conservarea rezervelor de energie cand corpul intra in starea se infometare e 100% adevarata, sunt medic de diabet si boli metabolice.

| Apokales a răspuns (pentru Eireann):

Bine, dar este o solutie cheat-day-ul, acea zi in care consumi peste 3000 de calorii, sa zicem?

| Eireann a răspuns (pentru Apokales):

In nici un caz! Cheat day se refera la o zi in care sa zicem ca bei un pahar de suc, o bucatica mica de ciocolata sau un hamburger, nu o zi in care mananci tot ce vezi in zare. Maxim 200 de calorii in plus. E destul de simpla teoria, practica ne omoara. Aveam un pacient care se jura ca el nu mananca la pranz decat salata cu piept de pui. Super pana cand aflam ca ce nume a el salata cu piept de pui: erau cateva frunze care pluteau in maioneza cu piept de pui pane si prajit in ulei alaturi.

| Apokales a răspuns (pentru Eireann):

Ala e cheat-meal, o masa in care trisam, iar cheat-day-ul poate fi si unul programat in care mananci pana la un punct, sa zicem ca iti programezi sa mananci cu un surplus de 1000 de calorii, suna rezonabil, nu?
Cu 200 de calorii in surplus suna mai mult a zi de bulking, o zi pentru masa musculara, sa zicem.
Si totusi cum trecem de acest platou?

| Eireann a răspuns (pentru Apokales):

Tu poti sa mananci si 6000 de calorii daca asta vrei, eu iti spun cum se recomanda de care nutritionisti, dieticieni si medici - cei care au studiat, au facut cercetare si folosesc metode dovedite stiintific. Ca sa slabesti trebuie sa ai deficit caloric, obligand astfel corpul sa foloseasca din surplusul inmagazinat in celulele adipoase. Nu e obligatoriu sa ai cheat day sau cheat meal, asta e lasata ca sa nu crezi ca nu o sa mai gusti veci o felie de tort.

| Apokales a răspuns (pentru Eireann):

Nu am dat numarul de 6000 de calorii, doar vreau sa stiu cum scapi de acel punct mort in care nu mai poti slabi asa cum o faceai inainte. Si am intrebat daca un cheat-day este solutia, atat.

| Eireann a răspuns:

Efort fizic faci? Macar 30 de minute? Inteleg ca nu poti sa iesi afara dar poti sa faci si la tine in camera, sunt atatea antrenament pe YouTube (incearca blogilates). Apoi sa ai 3 mese pe zi la ore cat mai fixe si sa ai mancare cat mai variata. Fructe, legume, cereale integrable. Bea multa apa, chiar daca nu iti este sete, ajuta si la ten, ajuta si rinichii si daca bei apa organismul simte ca primeste suficienta deci nu o sa incerce sa o inmagazineaze in tesuturi. Dar cel mai important, ai rabdare, dureaza ceva pana incepi sa slabesti.

| Anonim1124 explică (pentru Eireann):

O sa incerc sa fac si sport. apa beau cate 3 litri pe zi

| Naavin a răspuns:

Am citit undeva ca cea mai buna metoda de a slabi este sa manci cat trebuie si cand trebuie. Include in alimentatia ta sucurile verzi de spanac, mere, salata, patrunjel. Legume cat de multe, fructe, carne si produse animale mai putine. Mananca de trei ori pe zi. Sa nu depasesti 1200 kcal pe zi, dar nici sa cobori sub ele, iti zapacesti corpul de aia nu slabesti. Iti faci rau sa ai o dieta sub 1200 kcal. Dupa ora 6 nu se mananca daca ai greutatea dorita. La tine ar ajunge sa nu manaci dupa 5. Bea ceai verde cat de mult, cel mai important este sa ai o alimentatie sanatoasa. Uite aici un video, poate te ajuta la ceva:
https://youtu.be/hn3JtAVsct0

https://youtu.be/9SWCVgEKOPs

Bea un pahar de apa cu lamie foarte concentrat dimineata pe stomacul gol, dupa 30 min. micul dejun. Asa vei arde calorii(se spune) intreaga zi.
Succes!

| NegomireanuAlexandru a răspuns:

Gandeste-te si la stilul de viata, sigur dieta te ajuta dar sedentarismul(un exemplu) poate zadarnici orice incercare de a slabi.Incearca sa fii activ pe cat poti si, adunat cu dieta, o sa reusesti