| MadyMadutza a întrebat:

Am o problema cateodata imi lacrimeaza ochii si ma doare capu si cateodata simt ca si cum m-ar lasa vederea(vad in ceata)Oare am nevoie de ochelari! Ce sa fac ca eu nu vreau sa port ochelarii! dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaraClarice a răspuns:

De cat timp ai aceasta problema?
Este posibil sa ai nevoie de ochelari(probabil ai miopie sau astigmatism sau...etc.) Mai bine mergi la medic. Daca este vorba de ochelari eu iti spun sa nu fii trista. Sunt sigura ca vei gasi o pereche potrivita pentru tine. Sau daca vei avea dioptrii egale poti purta 8 ore pe zi lentile de contact si in restul timpului ochelari...asta numai daca se poate.
In ziua de azi sunt multi copii cu ochelari si arata foarte bine, mai ales fetele. Eu consider ca fetele care poarte ochelari sunt mai sofisticate si au o atractie aparte. Sunt mai speciale...mai dragute.
La tine poate ochii sunt obositi si poate vei purta ochelari un timp scurt sau numai la tv sau cand citesti sau scrii.
Daca medicul va hatari ca este nevoie de o pereche, sa o porti, altfel dioptriile iti vor creste si cine stie la ce se va ajunge...

7 răspunsuri:
| LaraClarice a răspuns:

(semneaza petitia si da-o mai departe http://www.ptroa.co.il/petition/ )

| Чернобыль a răspuns:

Ochelari,nu ochelarii. Daca vrei sa spui:"Nu vreau ochelarii aceia!",atunci este ochelarii.Dar, daca spui:"Nu vreau sa port ochelari!", atunci e ochelari.
Deci, sa lasam gramatica acum.
Ah, mie doar imi lacrimeaza ochii si ma si ustura.Eu port ochelari.
Dar nu vreau sa ii port cat timp sunt copil, vreau sa ii port cand cresc. Uite asa.Mai bine pe viata dupa ce ajung adult decat cand sunt copil.

| MrsDraguttza a răspuns:

Pai intai vezi ce ai, si daca vrei poarta lentile de contact
Dar nu conteaza daca porti ochelari
Si mie mi se intampla aproape ca la tine si m-am dus la oftalmolog si mi-a dat picaturi si o crema care se pune pe ochi noaptea... a si... ochelari pe viata
daa..., se pare ca aveam blefarita
Daca ma duceam de mica poate ma vindecam dar acum doctorul mi-a spus ca daca mai stateam 1 an doi, riscam sa orbesc
Si este chiar frumos sa porti ochelari
Eu ii port zi dezi multumita ca macar am putut face ceva pentru sanatatea ochilor mei

| roxaa15 a răspuns:

In primul rand sa te duci la un oftalmolog, poate se rezolva cu picaturi. Bafta, iar daca trebuie sa porti ochelari poartai, uni sunt chiar sexy )

| Qudrimensional_Anna_1997 a răspuns:

Trebuie sa vezi un doctor Urgent.Ce ai tu este o forma de cataracta probabil

| Qudrimensional_Anna_1997 a răspuns:

Trebuie sa vezi un doctor Urgent.Ce ai tu este o forma de cataracta probabil sau miopiei.Este destul de grav.Si eu port ochelari uneori(la tv si pc) sa nu iti fire rusine

| Nepfoo a răspuns:

Si eu am avut aceleasi probleme.Pana la urma s-a dovedit ca aveam nevoie de ochelari, dar poate nu este cazul tau.In orice caz ar trebui sa vizitezi un oftalmolog, iar daca va trebui sa porti ochelari, nu te alarma, te vei obisnui.